Wiceminister Szynkowski vel Sęk mówił na antenie Polskiego Radia, że troska o polskie dziedzictwo kulturowe jest elementem dyplomacji publicznej.
- Wśród zadań MSZ jest nie tylko dyplomacja klasyczna, związana z gwarantowaniem bezpieczeństwa Polski, wsparciem Ukrainy, ale i publiczna, która zakłada między innymi poszukiwanie polskości, zaginionego dziedzictwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do akcji poszukiwania nagrań Polskiego Radia z września 1939 roku.
Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, mówił w Polskim Radiu, że MSZ będzie wspierać akcję poszukiwania zaginionych nagrań Polskiego Radia z września 1939 roku. Jak tłumaczył, w dyplomacji publicznej chodzi o docieranie do szerokich grup społecznych z przekazem, który ma z jednej strony propagować polskość, przeciwdziałać dezinformacji, pielęgnować polskość poza granicami kraju, ale i poszukiwać polskości, polskich śladów, zaginionego dziedzictwa.
Podkreślił, że MSZ wesprze akcję na wszelkie możliwe sposoby. - Polska dyplomacja jest do dyspozycji, będzie służyć swoim narzędziem, jakim jest niemal 100 placówek na całym świecie, 25 instytutów polskich. Te europejskie będą musiały być szczególnie aktywne. Wiele wskazuje bowiem na to, że płyty mogą się znajdować na terenie krajów Europy Zachodniej, może Niemiec, może Francji - powiedział gość Jedynki. - Będziemy poszukiwać ich tam szczególnie intensywnie. Będziemy jednak wykorzystywać i kanały mediów społecznościowych, klasycznych, kontaktów polonijnych, wszystko to, co mamy do dyspozycji, aby znaleźć ten "czarny neseser", czyli zaginione metalofony z nagraniami z 1939 roku - dodał.
We wrześniu 1939 roku pracownicy Polskiego Radia ukryli około 200 płyt z wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli establishmentu II RP. Nagrania zawierały między innymi przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego oraz ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. W 1979 roku zostały odnalezione dwie z trzech części kolekcji.
Część odnalezionej kolekcji została właśnie wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego zestawu. Stała się ona impulsem do rozpoczęcia akcji "Gdzie jest czarny neseser?", czyli poszukiwań brakującej części kolekcji.
PR/PP