Przypomnijmy, że brytyjscy funkcjonariusze straży granicznej, przeprowadzający kontrole paszportowe, strajkować będą na sześciu lotniskach: Heathrow i Gatwick w Londynie, oraz w Manchesterze, Birmingham, Glasgow i Cardiff, a także w porcie promowym Newhaven w dniach 23-26 grudnia i 28-31 grudnia.
Już na początku grudnia brytyjski rząd mówił, że bierze pod uwagę użycie wojska do zminimalizowania skutków strajku, a w zeszłym tygodniu ministerstwo obrony potwierdziło, że żołnierze przeszli przeszkolenie na lotniskach Heathrow i Gatwick w zakresie kontroli paszportowych.
Nadmieńmy, że związkowcy oczekują zwiększenia wynagrodzeń dla funkcjonariuszy straży granicznej.
Utrudnienia odczują przyjeżdżający do kraju
- Powrót na wyspy w okresie świątecznym może się wydłużyć. Wtedy odbywa się najbardziej skrupulatna kontrola paszportowa. To tam, czyli już w Anglii, wojskowi pracujący w zastępstwie straży granicznej będą sprawdzać dokumenty, co może tworzyć kolejki. Nie sądzę, by wyjeżdżający z Anglii do krajów Unii Europejskiej, Norwegii, czy Szwajcarii odczuli jakieś problemy - mówi dla portalu PolskieRadio24.pl, Tomasz Machura, ekonomista mieszkający na Wyspach Brytyjskich.
W rozładowaniu kolejek wśród przylatujących do Anglii mają też pomóc automatyczne bramki. Należy do niej podejść, otworzyć dokument na stronie ze zdjęciem, przyłożyć go do czytnika i chwilę przytrzymać. Po automatycznej weryfikacji danych otwiera się bramka, przez którą trzeba wejść do środka. Tam natomiast następuje skanowanie twarzy w celu potwierdzenia tożsamości. Aby zeskanować twarz, należy stanąć w wyznaczonym miejscu (oznaczonym na podłodze symbolem stóp), zdjąć nakrycie głowy, okulary i maseczkę. Jeżeli wszystko się zgadza, można wyjść ze strefy automatycznej kontroli.
A co z osobami, które wybiorą się w podróż autem?
- Tam będzie podobnie jak na lotnisku. Utrudnienia mogą odczuć tylko przyjeżdżający do Anglii. Opuszczający ten kraj będą już kontrolowani przez francuskich pograniczników - mówi Machura.
Ostrzeżenia ministerialnych urzędników
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie przestrzega, że należy liczyć się z opóźnieniami lotów, a osoby przylatujące do Zjednoczonego Królestwa powinny być przygotowane na dłuższy czas oczekiwania na kontrolę graniczną. Zaleca się, aby uprawnieni pasażerowie korzystali z bramek automatycznych (dorośli oraz dzieci powyżej 12 roku życia wraz z opiekunem).
"Prosimy zabrać do bagażu podręcznego konieczne leki, artykuły higieniczne, jedzenie i picie na wypadek wielogodzinnych opóźnień w strefie lotniska, która nie posiada sklepów ani restauracji", czytamy w komunikacie MSZ.
Do pozostałych akcji strajkowych, które mogą prowadzić do zakłócenia codziennego funkcjonowania należy zaliczyć strajk pracowników kolei w dniach 24 i 27 grudnia 2022 r. W dniu 26 grudnia nie będzie połączeń kolejowych Eurostar. Kolejne strajki zapowiadane są na 3 stycznia i 4 stycznia 2023 r. oraz na 6 stycznia do 7 stycznia 2023 r.
PR24/ho