Dziś specjalne, świąteczne wydanie magazynu "Widziane z Polski", w którym dużo miejsca poświęcamy polskim tradycjom i zwyczajom wielkanocnym. Odwiedzamy m.in. Muzeum Pisanki w Ciechanowcu na Podlasiu. Z ks. dr Grzegorzem Kurpem rozmawiamy o religijnym i duchowym wymiarze Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Nie mogło zabraknąć jednak wielkiej polityki. Mówimy o wizycie w Warszawie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.
W środę wieczorem, podczas oficjalnej wizyty w Warszawie, prezydent Zełenski wraz z prezydentem Andrzejem Dudą wygłosili na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie przemówienia skierowane do Polaków oraz Ukraińców mieszkających w Polsce.
Włodymyr Zełenski rozpoczął od zwrotu w języku polskim: "Witaj, Warszawo, witaj Polsko, wielki narodzie polski i wielki narodzie ukraiński. Tu w ramię w ramię, zjednoczeni na tym placu, duchem wolności, wielkiej historii i chwalebnego zwycięstwa, do którego razem się przybliżamy".
- Znamy się - Ukraińcy i Polacy, znamy się od dawna. Teraz, w sercu polskiej stolicy, ukraińskie serca zwracają się do wszystkich polskich serc; to wielki honor dla mnie być tutaj - powiedział ukraiński prezydent.
- Nie ma już takiej siły, która przeważyłaby nad braterstwem ukraińsko-polskim. Dzięki temu spełnią się słowa: Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy - powiedział prezydent Ukrainy a słowa polskiego hymnu wypowiedział po polsku. Zgromadzeni na placu ludzie odpowiedzieli na te słowa oklaskami.
Prezydent Ukrainy wyraził również wdzięczność za pomoc prezydentowi Andrzejowi Dudzie i pierwszej damie Agacie Kornhauser-Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i marszałkom Sejmu i Senatu, a także ludziom w całej Polsce, którzy "wiedzą, co nasza wolność oznacza dla waszej wolności". Dodał, że jest także wdzięczny wszystkim obecnym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, na Placu Zamkowym i wszystkim w całej Polsce, którzy słyszą jego słowa. - Jestem zaszczycony, że jestem tutaj dziś z moją małżonką - podkreślił prezydent Zełenski.
O utworzonym właśnie pierwszym amerykańskim garnizonie w Poznaniu rozmawiamy z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce, Markiem Brzezińskim.
„To historyczny moment“ - tak o utworzonym właśnie pierwszym amerykańskim garnizonie w Poznaniu mówi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. W specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia Mark Brzeziński podkreśla, że jest to pierwsza stała amerykańska baza w Polsce.
Dyplomata mówi też, że zachodnia strategia pomocy Ukrainie i obrony wschodniej flanki NATO działa. Podkreśla, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukraińców tak długo, jak będzie trzeba.
Przenosimy się również do Kanady. O postrzeganiu przez kanadyjską Polonię św. Jana Pawła II i wyjątkowych wydawnictwach poświęconych Papieżowi - Polakowi, informuje Krystyna Piotrowska z Radia Polonia w Toronto.
Naszym gościem jest Zuzanna Lipińska, rysowniczka i graficzka, mieszkająca na stałe w Londynie, córka pary twórców, Eryka Lipińskiego i Anny Gosławskiej-Lipińskiej-Ha-Gi .W latach 50-ych i 60-ych ubiegłego wieku ich rysunki zamieszczało wiele pism krajowych i zagranicznych. Stworzyli również niezapomniane ilustracje do książek, m.in. Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, na których wychowały się ówczesne pokolenia.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.