Inicjatorem Konkursu jest sydnejska organizacja Kosciuszko Heritage Inc., wspierana przez Ambasadę RP w Canberze, Polską Fundację Kościuszkowską w Warszawie, Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu oraz Federację Organizacji Polskich w Nowej Południowej Walii.
Paweł Edmund Strzelecki uchwałą Sejmu RP jest patronem roku 2023. W tym roku przypada 150 rocznica śmierci wybitnego Polaka, pierwszego, który odbył podróż dookoła świata w celach naukowych. Przeprowadził bardzo rozległe badania na wielu kontynentach. Najbardziej znane są te dotyczące Australii. Tam w latach 1839–1840 odkrył i badał m.in. pokłady złota, srebra i węgla, a także jako pierwszy zdobył najwyższy szczyt lądowej części Australii, który nazwał Górą Kościuszki. Badania geologiczne i mineralogiczne prowadził także w Ameryce Północnej, Meksyku i Ameryce Południowej, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego tych krajów.
Paweł Edmund Strzelecki, to nie tylko wielki podróżnik, odkrywca i geodeta, ale także filantrop i altruista, człowiek, który się ogromnie zasłużył w czasie Wielkiego Głodu w Irlandii. Wyróżniał się także głębokim szacunkiem i zrozumieniem dla kulturowej odmienności i różnorodności, czemu dawał wyraz już w Australii, pielęgnując dobre relacje z Aborygenami.
Doktor Marek Leszek Krześniak, gość Polskiego Radia dla Zagranicy opowiadał: W maju tego roku przyjedzie do Polski, także do Warszawy delegacja Aborygenów spod Góry Kościuszki. Są oni bardzo przywiązani do tej nazwy i optują za tym, aby jej nie zmieniono. W związku z tym przygotowują uroczystość przyjęcia ducha Kościuszki do duchów aborygeńskich przodków. Trzeba przypomnieć –dodawał nasz gość - że Aborygeni w swoją historię mają wpisane straszne doświadczenia, gdyż Pierwsze Narody w Australii w XIX wieku były ścigane, porywane i polowano na nie, jak na zwierzęta. Strzelecki, podobnie zresztą jak Kościuszko, odnosił się do wszystkich ludzi z szacunkiem. Dlatego też i z tego powodu, dziś, po 150 latach od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego warto pamiętać o tym człowieku.
Konkurs „W duchu Strzeleckiego” ogłoszono w trzech kategoriach: muzycznej, plastycznej oraz poetyckiej i mogą w nim wziąć udział dorośli oraz młodzież (w wieku od 12-18 lat). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Więcej szczegółów na temat konkursu można znaleźć na stronach: Kosciuszko Heritage Inc oraz Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z jej prezesem, dr Markiem Leszkiem Krześniakiem, którego do studia Polskiego Radia dla Zagranicy zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.