Redakcja Polska

Wilno: wiosenna akcja sprzątania Cmentarza na Rossie

22.04.2023 10:17
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą rozpoczyna wiosenne sprzątanie Cmentarza na Rossie. Jest to najstarsza nekropolia w Wilnie. Spoczywają tam Polacy zasłużeni dla polskiej literatury, nauki i kultury oraz żołnierze Wojska Polskiego.
Audio
  • Wilno: wiosenna akcja sprzątania Cmentarza na Rossie. Materiał Kamila Zalewskiego
Na takich cmentarzach jak Łyczakowski czy Na Rossie odnajdziemy wiele elementów wspólnej historii narodów zamieszkujących dawną Rzeczpospolitą
Na takich cmentarzach jak Łyczakowski czy Na Rossie odnajdziemy wiele elementów wspólnej historii narodów zamieszkujących dawną RzeczpospolitąTomasz Woźniak/shutterstock

Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą zwraca uwagę na to, że część zabytkowych nagrobków porosła mchem, a niektóre stopniowo zaczynają zarastać krzewami. - Prowadzi to do nieodwracalnych zmian. Ma to odzwierciedlenie przede wszystkim w stopniowym rozpadaniu się poszczególnych nagrobków. Jest to przykry widok - mówi Polskiemu Radiu Dariusz Lewicki ze Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

Dodaje, że same porządki nie przywrócą pamięci tej nekropolii, ale każda tego typu akcja wspomaga uratowanie tego cennego zabytku. - Sprzątanie może być też chęcią niesionej pomocy, przykładem dla innych oraz pożytecznie spędzonym czasem na świeżym powietrzu - mówi Lewicki.

Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą tej wiosny zorganizuje w sumie trzy akcje sprzątania. Dwie z nich odbędą się również w maju.

Na Rossie jest prawie 30 tysięcy grobów. Spoczywają tam m.in. architekt Antoni Wiwulski, poeta Władysław Syrokomla, historyk i działacz polityczny Joachim Lelewel, ojciec Juliusza Słowackiego, profesorowie wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego czy powstańcy styczniowi. Złożone zostało tam również serce marszałka Józefa Piłsudskiego.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Polonia

Niemiecki biznes zarobił miliardy na potwornościach popełnianych przez Trzecią Rzeszę

21.04.2023 10:21
Książka "Nazistowscy miliarderzy" Davida de Jonga opisująca historie niemieckich bogatych rodów, które stoją za takimi korporacjami jak m.in. BMW, Porsche czy Dr. Oetker dowodzi, że ci ludzie zarabiali miliardy na potwornościach popełnianych przez Trzecią Rzeszę. "W Trzeciej Rzeszy wszyscy oni należeli do NSDAP, do SS albo do obu tych organizacji" - pisze o niemieckich bogaczach autor publikacji, holenderski dziennikarz. Książka ukaże się także w Polsce.

Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec oddali hołd ofiarom powstania w getcie warszawskim

22.04.2023 09:15
Prezydenci, biorący udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, po przemówieniach udali się wspólnie pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie. Tam prezydent Andrzej Duda, prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier i prezydent Izraela Isaak Herzog złożyli kwiaty.

Mer Witalij Kliczko: w Bykowni pod Kijowem powstanie Narodowy Cmentarz Wojskowy

22.04.2023 10:16
W Bykowni powstanie Narodowy Cmentarz Wojskowy - ogłosił w czwartek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. W leżącej na obrzeżach Kijowa Bykowni znajduje się już nekropolia, gdzie spoczywają ofiary komunizmu różnych narodowości, w tym Polacy.