Redakcja Polska

Bundestag uchwalił środki na wspieranie nauczania języka polskiego. Konsul w Berlinie: nic nie wpłacono

15.07.2023 09:45
- Minęło już prawie osiem miesięcy od momentu uchwalenia przez Bundestag pod koniec listopada ubiegłego roku środków na cel wspierania nauczania języka polskiego w Niemczech. Faktem jest, że dotychczas te środki nie zostały wypłacone organizacjom polskim, mogę potwierdzić, że tak właśnie niestety jest - powiedział konsul RP w Berlinie Marcin Król.
Konsul RP w Berlinie: po ośmiu miesiącach od uchwalenia przez Bundestag środków na wspieranie nauczania j. polskiego w Niemczech nie wypłacono nic
Konsul RP w Berlinie: po ośmiu miesiącach od uchwalenia przez Bundestag środków na wspieranie nauczania j. polskiego w Niemczech nie wypłacono nicLois GoBe / Shutterstock

- I nad tym bardzo ubolewam, a przede wszystkim ubolewają polskie organizacje, które powinny być beneficjentami środków, ale nie mogą się ich doczekać - podkreślił konsul. - Wynika to według naszej wiedzy z procedur administracyjnych w Niemczech. Te środki "utkwiły" w federalnym resorcie edukacji i nie mogą być przekazane dalej do instytucji, która zgodnie z niemieckim planem ma się zająć dystrybucją. Czekamy aż te środki zostaną uwolnione - powiedział Marcin Król.

Chodzi o kwotę pięciu milionów euro rozłożoną na okres trzech lat, na rok 2023, 2024 i 2025. W tym roku miało być przeznaczone na cel wspierania nauczania języka polskiego w Niemczech jeden milion euro - przypomniał dyplomata. - Delikatnie mówiąc nie są to oszałamiające kwoty, które spowodują, że asymetria w nakładach po jednej i drugiej stronie zostanie zniwelowana. Tak nie będzie - zauważył Marcin Król.

- Wszyscy wiemy, jakie środki przeznacza Polska na nauczanie języka niemieckiego w Polsce. Na ten cel jest przeznaczane co roku około 1,6 - 1,7 miliarda złotych. Według naszych szacunków strona niemiecka na wsparcie nauczania języka polskiego w Niemczech przeznacza łącznie - wszystkie kraje związkowe razem - ok. 9 milionów euro. Do tego doszłyby teraz środki zatwierdzone przez Bundestag. Przy czym my oczekujemy, że środki te bezpośrednio trafią do organizacji polskich, nauczających język polski jako ojczysty. Polskie szkolnictwo w Niemczech dotychczas nie korzystało ze wsparcia rządu federalnego - mówił.

Konsul zwrócił uwagę, że "do kogo te środki ostatecznie trafią to się dopiero rozstrzygnie. Jednym z celów niedawnego spotkania w ramach niemiecko-polskiej parlamentarnej grupy przyjaźni było przekazanie po raz kolejny partnerom niemieckim - bo cały czas to powtarzamy, że te środki muszę trafić do organizacji polskich zajmujących się nauczaniem języka polskiego jako ojczystego".

Ponieważ "trzeba rozróżnić nauczanie języka polskiego w niemieckim systemie szkolnym od nauczania języka polskiego przez organizacje polskie, czyli języka ojczystego właśnie. Nie jest to tylko proste nauczanie, jako języka obcego, tylko nauczanie języka polskiego wraz z nauczaniem o tradycji, o historii Polski, o kulturze polskiej. Czyli przekazywania możliwie szerokiej wiedzy na temat Polski i polskości, tak aby młodzież polonijna miała jeszcze silniejsze więzy z ojczyzną niż miałaby poprzez zwykłe nauczanie języka polskiego. Uważamy że to jest bardzo korzystne, buduje trwały związek z krajem i mamy nadzieję, że docelowo spowoduje także, że młodzi Polacy zechcą studiować w Polsce czy po prostu wrócić, zaangażować się zawodowo w Polsce, która się dynamicznie rozwija" - powiedział konsul RP w Berlinie.

- Co do perspektywy czasowej... Tak jak wspomniałem minęło prawie osiem miesięcy, mamy lipiec, zbliża się sezon wakacyjny. To nie jest dobry moment na podejmowanie przez partnerów niemieckich decyzji administracyjnych. Tak więc niestety sprawa przekazania tych środków może się przeciągnąć o kolejne tygodnie, jeśli nie miesiące - zauważył Marcin Król. - Myślę, że uzasadnione jest pytanie czy w ogóle w tym roku środki mają szansę jeszcze trafić do organizacji polskich. My cały czas wywieramy presję, lobbujemy za tym, natomiast realizacja tego już nie jest w naszych rękach - dodał.


PAP/ho

Szef Związku Polaków w Niemczech: "spotkanie w sprawie nauki języka bez przełomu"

08.07.2023 09:00
W spotkaniu z polsko-niemiecką grupą parlamentarną w Bundestagu uczestniczyła także organizacja Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech.

"Chcemy coś wspólnie zrobić dla naszej ojczyzny". I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

08.07.2023 10:42
Sześciuset przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą z 41 krajów świata bierze udział w I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. W uroczystości otwarcia uczestniczyli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. Patronem medialnym kongresu jest Polskie Radio oraz Polskie Radio dla Zagranicy.

Za nami Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Miał jeden cel - promować Polskę i język polski za granicą

11.07.2023 13:04
W Jachrance pod Warszawą odbył się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. „Spotkanie miało zintegrować środowiska polonijne oraz służyć wymianie doświadczeń nauczycieli oraz naukowców, pracujących poza granicami Polski” - wyjaśnił prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, głównego organizatora kongresu.

50-lecie działalności obchodzi Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

14.07.2023 11:34
Jego misją jest kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. ORPEG wspiera także i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków za granicą.