- Fabuły, które pokażemy to są filmy, które powstały przed 2022 rokiem, natomiast dokumenty to są już filmy mówiące o tym, co jest tu i teraz, jak po 24 lutego zeszłego roku ludzie musieli opuszczać swoje domy i uciekać, również za granicę albo o tym, co się dzieje teraz w Ukrainie jak miasta zostały zniszczone - powiedziała Beata Bierońska-Lach.
00:32 12615545_1.mp3 Dyrektorka i pomysłodawczyni wydarzenia Beata Bierońska-Lach podkreśliła, że celem festiwalu było zawsze pokazywanie i promowanie współczesnego kina ukraińskiego i jego twórców (IAR)
Podczas festiwalu odbędą się spotkania z twórcami, debaty, wystawy i warsztaty, oraz spektakle i koncert, które umożliwią publiczności lepsze poznanie ukraińskiej kultury. W tym roku po raz pierwszy zostaną przyznane nagrody dla najlepszego filmu fabularnego i dokumentalnego. Festiwal odbędzie się w Kinotece, Kinie Amondo i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, potrwa do przyszłego wtorku.
Festiwalowe filmy będą dostępne także online na platformie vod.Warszawa.pl od 27 października do 12 listopada. Festiwal zagości również w 12 miastach Polski: Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Gliwicach, Toruniu, Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim, Płocku, Opolu i Lublinie.
IAR/dad