Redakcja Polska

Rusza 10. edycja Festiwalu Dni Kultury Polskiej w Wilnie

22.11.2023 11:48
Spektaklem dla dzieci „Awantura w mollDurze” w wykonaniu Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury rozpoczęły się w czwartek w Wilnie X Dni Kultury Polskiej. W ramach sześciu dni festiwalu, którego organizatorem jest Dom Kultury Polskiej w Wilnie (DKP), zaplanowano 14 wydarzeń – koncerty, spektakle dla dzieci i dorosłych, przegląd filmowy, dyskusje. Festiwal jest co roku najważniejszym wydarzeniem w ofercie Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz swoistą wizytówką instytucji.  
Audio
  • 10. Dni Kultury Polskiej w Winie. W tym roku na widzów czeka wiele różnorodnych imprez, o czym mówiła Kamilowi Zalewskiemu, Bożena Mieżonis koordynator projektów Domu Polskiego w Wilnie [posłuchaj]
Uczestnicy Parady Polskości na ulicach Wilna
Uczestnicy Parady Polskości na ulicach WilnaValdemar Doveiko/PAP

Celem festiwalu jest zaprezentowanie Polski jako kraju nowoczesnego i kreatywnego z głębokimi tradycjami, o bogatej kulturze współczesnej. Poprzez program festiwalu wzmacniana jest polska tożsamość narodowa Polaków na Litwie.

Kultura jest często silnie związana z kulturą narodową i stanowi ważny element tożsamości. Promowanie polskiej kultury dla Polaków poza granicami Polski pomaga utrzymać i rozwijać tożsamość kulturową oraz poczucie przynależności do Polski. Kultura jest także potężnym narzędziem do budowania pozytywnego wizerunku Polski za granicą, poprzez prezentowanie twórczości wybitnych polskich artystów, dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz poszczególnych regionów Polski. 

10. edycja Festiwalu Dni Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się w dniach 23-28 listopada.  

„Nasze Dni Kultury Polskiej w Wilnie tradycyjnie już inauguruje tzw. małe otwarcie. Tym ukłonem w stronę dzieci chcemy pokazać, jak bardzo nam zależy na najmłodszym widzu” – mówi Bożena Mieżonis, koordynatorka projektów kulturalnych w DKP.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w piątek wieczorem. Na scenie DKP z koncertem „The Best of Zbigniew Wodecki” wystąpią m.in. Kayah, Joanna Smajdor-Kotowicz, Daniel Cebula-Orynicz. „Będzie to wyjątkowe wydarzenie, zostało przygotowane z myślą o naszym festiwalu” – wskazuje Bożena Mieżonis.

W następnych dniach Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny zaprezentuje spektakl „Piękna Lucynda" oraz spektakl muzyczny "Noc w SPATiF-ie", a Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie wystąpi z musicalem „Dla Ciebie śpiewałem…”. W programie festiwalu jest też pokaz polskich filmów: „Detektyw Bruno”, „Prawdziwe Życie Aniołów”, „Filip”, „Chrzciny”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”.

Program Festiwalu Dni Kultury Polskiej w Wilnie Program Festiwalu Dni Kultury Polskiej w Wilnie

Wydarzenia festiwalowe po raz pierwszy będą odbywały się na dwóch scenach DKP. „Dzięki rozbudowie naszego Domu, który zakończył się wiosną tego roku, mamy dwie sale - dotychczasową, większą salę koncertową oraz nową, mniejszą salę teatralną. To też pozwoliło nam na przygotowanie dłuższego, bardziej rozbudowanego programu” – mówi koordynatorka projektów DKP.

Dni Kultury Polskiej w Wilnie i na Wileńszczyźnie, które od 10 lat odbywają się w drugiej połowie listopada, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Jak podkreślają organizatorzy, „festiwal wyróżnia różnorodność propozycji i wysoki poziom artystyczny”.

W zasadzie wszystkie wydarzenia są bezpłatne. „Tylko na dzisiejszy spektakl dla dzieci "Awantura w mollDurze" i na koncert "The Best of Zbigniew Wodeck" przewidzieliśmy bilety w symbolicznej cenie 5 euro, by skontrolować liczbę osób na sali” – mówi Bożena Mieżonis i dodaje, że „już od tygodni praktycznie nie mamy wolnych biletów i wejściówek”.

Projekt X Dni Kultury Polskiej jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2023”. Projekt dofinansował Orlen Lietuva, Samorząd Miasta Wilna oraz litewski rządowy Departament Mniejszości Narodowych. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Wydarzenie zostało objęte przez Polskie Radio dla Zagranicy patronatem medialnym.

- W tym roku na widzów czeka wiele różnorodnych imprez - mówiła Kamilowi Zalewskiemu, Bożena Mieżonis koordynator projektów Domu Polskiego w Wilnie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Wystawa "Penderecki. Ideografie" w gmachu Filharmonii Narodowej. Towarzyszy 5. edycji festiwalu Eufonie

18.11.2023 08:45
Na ekspozycji można obejrzeć nieznane szerszej publiczności prace graficzne Krzysztofa Pendereckiego. Wystawa jest poświęcona znakom obecnym w zapisie "Kosmogonii" mistrza, napisanej na 25-lecie ONZ.

Artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpią w Japonii

18.11.2023 09:31
Artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" od 20 do 25 listopada występować będą na scenach Tokio, Gifu i Kioto. Ich występy inspirowane są treścią i emocjami zawartymi w muzyce Wojciecha Kilara.

Ponad tysiąc uczestników Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

18.11.2023 14:47
Ponad tysiąc osób z 30 krajów weźmie udział w kursach trzeciej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, którą zainaugurowano w sobotę. Wśród nowości jest m.in. sztuczna inteligencja, kultura języka polskiego, logopedia.

Archiwum Związku Polaków w Niemczech zostało przekazane do zbiorów IPN

20.11.2023 17:21
Związek Polaków w Niemczech przekazał do Instytutu Pamięci Narodowej swoje ponad stuletnie archiwum. Zbiór liczy kilkaset metrów bieżących dokumentów, zdjęć i nagrań filmowych z działalności Polaków na terenie Niemiec. - Te dokumenty zdradzają pewien genotyp Polaków zaangażowanych w wiele form działalności społecznej, politycznej i samorządowej, którzy służyli ważnym wartościom w jaskini systemu totalitarnego - powiedział w poniedziałek prezes IPN dr Karol Nawrocki.