Redakcja Polska

Konsul RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz: to był rok gotowości do działań niestandardowych

31.12.2023 10:56
Mijający rok w działalności konsulatu RP we Lwowie był, w związku z trwającą na Ukrainie wojną, pełen wydarzeń trudnych do przewidzenia; działaliśmy w warunkach niestandardowych, przerywając pracę na czas alarmów – powiedziała szefowa tej placówki, konsul Eliza Dzwonkiewicz.
Chersoń: jedna z akcji pomocy dla mieszkańców miasta
Chersoń: jedna z akcji pomocy dla mieszkańców miastaŹródło: Favebook/Konsulat Generalny RP we Lwowie

- To był o tyle ciężki rok, że w zasadzie nie mogliśmy przewidzieć, co się będzie działo. Staramy się jednak funkcjonować normalnie, jak do wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Nasza praca nie może odbywać się jednak jak zwykle, bo jest ona cały czas przerywana czy to alarmami, czy jakimiś innymi sytuacjami, w których musimy się jakoś inaczej organizować - wyjaśniła.

W 2023 r. polski konsulat generalny we Lwowie angażował się w pomoc dla walczącej Ukrainy; dyplomatka zwróciła uwagę, że wsparcie, którego udzielili Polacy uciekającym przed wojną Ukraińcom na początku 2022 r., było „fenomenem, wynikającym z relacji międzyludzkich”.

- To był jakby taki zapalnik tego wszystkiego dobrego, co się wydarzyło w naszych relacjach, dlatego było dla mnie bardzo ważne, by to pielęgnować - podkreśliła.

Spotkania kolędowe, Dzień Flagi

Z myślą o tych relacjach na początku mijającego roku konsulat zainicjował tradycję wspólnych spotkań kolędowych wraz z lwowską administracją państwową. Kolejną inicjatywą były wspólne obchody Dnia Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Przedstawiciele konsulatu i trzech obwodów: lwowskiego, iwano-frankiwskiego i zakarpackiego wspólnie wnieśli z tej okazji flagi Polski i Ukrainy na najwyższy szczyt Ukrainy, Howerlę.

- Wróciliśmy też do działalności, którą prowadziliśmy przed wybuchem wojny, czyli do wydawania wiz. Tych wiz jest trochę mniej, ponieważ potrzeby się zmieniły, ale w dalszym ciągu pozostajemy na Ukrainie chyba jedynym konsulatem, który na bieżąco i w takiej liczbie wydaje wizy - wskazała Dzwonkiewicz.

Wspieranie lokalnej społeczności

Konsulat we Lwowie dysponuje ponadto środkami z programu pomocy rozwojowej, koordynowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na Ukrainie koncentruje się ona m.in. na projektach wspierania placówek medycznych i lokalnych społeczności.

- Wyznaczyliśmy sobie zadanie, że będziemy łączyć organizacje, instytucje i środowiska, które z jednej strony potrzebują tej pomocy tutaj na Ukrainie, a z drugiej strony mogą zaoferować ją w Polsce - wyjaśniła.

Pani konsul zaznaczyła, że jej placówka tradycyjnie blisko współpracuje z działającymi we lwowskim okręgu konsularnym organizacjami Polaków na Ukrainie oraz z polskimi szkołami i punktami nauczania języka polskiego.

- Zawsze blisko współpracowaliśmy z naszymi rodakami, którzy tutaj mieszkają. Zawsze staramy się wspierać nasze środowiska, zarówno młodzież, jak i seniorów, którzy przyznają się do wielkiej polskiej rodziny - zapewniła Eliza Dzwonkiewicz.


PAP/dad

Do 39 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego ataku Rosji na Ukrainę

30.12.2023 13:22
Do 39 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego ataku rosyjskiego na kilka obwodów Ukrainy – wynika z najnowszych informacji podanych przez władze lokalne na Telegramie. Ponad 100 osób odniosło obrażenia.

Co z Polakami w Strefie Gazy? MSZ zapewnia, że monitoruje sytuację

30.12.2023 16:02
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński poinformował, że MSZ stale monitoruje sytuację polskich obywateli przebywających w Strefie Gazy. Dodał, że polskie władze są w ciągłej gotowości do ewakuacji osób, które przekroczą granicę z Egiptem.

Koniec poszukiwań rosyjskiej rakiety na Lubelszczyźnie. "Nic nie znaleziono"

30.12.2023 19:30
Nie znaleziono nic, co mogłoby zagrażać mieszkańcom Lubelszczyzny - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Poszukiwania ewentualnych elementów obiektu, który wczoraj naruszył polską przestrzeń powietrzną, zakończyły się.