Redakcja Polska

Polska Biblioteka w Kijowie integruje Polaków i Ukraińców

19.01.2024 11:24
W Polskiej Bibliotece Medycznej w Kijowie, powstałej w 2016 roku, zgromadzono ponad 10 tysięcy woluminów. Większość książek ofiarowały placówce uczelnie medyczne, wydawnictwa oraz sami lekarze, wśród nich jest prywatny księgozbiór patrona Biblioteki w Kijowie, profesora Zbigniewa Religi. Funkcjonowanie biblioteki w warunkach wojennych nie jest łatwe, dlatego też obecnie każde wsparcie i niesiona dla niej pomoc jest nie do przecenienia.  
Audio
  • Gości Polskiego Radia dla Zagranicy, Krzysztofa Królikowskiego, prezesa Stowarzyszenia Dawny Szpital Ujazdowski, inicjatora powstania Biblioteki Polskiej w Kijowie i Rafała Dzięciołowskiego, prezesa Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, do studia zaprosiła Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePopartic/Shutterstock

Krzysztof Królikowski, polski lekarz, prezes Stowarzyszenia Dawny Szpital Ujazdowski, inicjator powstania biblioteki w Kijowie, dziś pełniąc swoistą rolę jej opiekuna, współpracuje z wieloma instytucjami, organizacjami i fundacjami. Chodzi o załatwienie spraw podstawowych, zgromadzenie i przewiezienie zbiorów, dostarczenie wyposażenia, zebrania środków, które pomogą przetrwać placówce. Tym bardziej jest to ważne, gdyż ta biblioteka, to polskie miejsce w Kijowie, gromadzące nie tylko środowisko medyczne. Tam odbywają się ciekawe prelekcje, wykłady, autorskie spotkania, a to przyczynia się także do integracji Polaków i Ukraińców.

Krzysztof Królikowski opowiadał w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy, że dziś poszukiwanie wsparcia dla Biblioteki zajmuje dużo czasu i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Egzamin z pomagania nie wszyscy zdają, lekarz mówił: To dzięki determinacji i wsparciu Fundacji Solidarności Międzynarodowej oraz osobistemu zaangażowaniu Rafała Dzięciołowskiego, prezesa jej Zarządu udało się niedawno przewieźć do Kijowa zbiory najnowszych książek medycznych oraz meble i inne elementy wyposażenia placówki. Mieliśmy to w planach już jakiś czas temu, ale trwająca wojna w Ukrainie nam to uniemożliwiała. Jesteśmy bardzo wdzięczni i szczęśliwi, że teraz się to udało, że ktoś zrozumiał nasze potrzeby i udzielił dużego wsparcia.

Krzysztof Królikowski w Polskim Radiu Krzysztof Królikowski w Polskim Radiu

Rafał Dzięciołowski, prezes Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, który także był gościem PRdZ opowiadał: Rzeczywiście Fundacja działa na Ukrainie bardzo intensywnie, jeszcze przed wybuchem wojny była obecna w obszarze wsparcia polityki rozwojowej, realizowanej przez rząd Rzeczypospolitej. Po wybuchu wojny wzięliśmy na siebie ciężar wsparcia zarówno humanitarnego, jak i kontynuację projektów rozwojowych, które w tych okolicznościach stały się po prostu wsparciem dla walczącej Ukrainy. Te projekty budują siłę struktury państwa ukraińskiego, zaangażowanie obywatelskie i zwiększają taką odporność na propagandę, agresję, to ciśnienie wojenne, które nieustannie Rosja stara się na Ukrainę wywierać. Element taki, jak wsparcie Polskiej Biblioteki Medycznej w Kijowie, to jest czysta przyjemność i zaszczyt, cieszę się, że udało się nam przy okazji jednego z transportów humanitarnych przewieźć rzeczy potrzebne Bibliotece w Kijowie.

Rafał Dzięciołowski, prezes Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski, prezes Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej

Gości Polskiego Radia dla Zagranicy, Krzysztofa Królikowskiego, prezesa Stowarzyszenia Dawny Szpital Ujazdowski, inicjatora powstania Biblioteki Polskiej w Kijowie i Rafała Dzięciołowskiego, prezesa Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, do studia zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.

"Wspieranie Ukrainy jest polską racją stanu". Ważna działalność Fundacji Solidarności Międzynarodowej

17.01.2024 15:15
- Nigdy nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że Ukraina jest zwornikiem przestrzeni Europy Środkowo-Wschodniej i na jej terytorium może rozstrzygnąć się przyszłość regionu. Dzisiaj widzimy, że to będzie rozstrzygnięcie dotyczące przyszłości Europy, a może i świata. Jeśli Rosji udałoby się przełamać front ukraiński i dojść do granicy Zachodu, to pamiętajmy, że na jesieni 2021 roku, a więc w ostatnich miesiącach roku pokoju, Putin przedstawił program polityczny wobec Zachodu, w którym oczekiwał wycofania wojsk NATO z terenu Polski. I tych postulatów nie wycofał. Powalenie Ukrainy będzie oznaczało realne wyzwanie dla krajów NATO - mówi Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

"Ukraina musi mieć zdolność oparcia się Rosji". Radosław Sikorski o pomocy dla Kijowa

17.01.2024 16:35
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnił, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w walce z rosyjskim najeźdźcą. Wyraził również nadzieję, że Węgry przestaną blokować pakiet unijnej pomocy dla Kijowa.

Francja tworzy "koalicję artyleryjską" dla Ukrainy. Zełenski rozmawia z Macronem

18.01.2024 15:28
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak informuje ukraiński przywódca w mediach społecznościowych, podziękował Francuzom za uruchomienie "koalicji artyleryjskiej" oraz za zaangażowanie tego kraju w produkcję armatohaubic i amunicji dla Ukrainy w 2024 roku.