Redakcja Polska

Prezentacja książki "Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci"

07.03.2024 07:50
W Wilnie zaprezentowano książkę "Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci. Stanisław Swianiewicz i Józef Mackiewicz". Z tej okazji Instytut Polski w Wilnie zorganizował też dyskusję.
Audio
  • Wilno: prezentacja książki "Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci" [posłuchaj]
  • W Wilnie zaprezentowano książkę "Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci. Stanisław Swianiewicz i Józef Mackiewicz". Z tej okazji Instytut Polski w Wilnie zorganizował też dyskusję. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci
"Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci"Fot. organizatorzy

Debatę zatytułowaną "Wilnianie, z których możemy być dumni" poświęcono dwóm postaciom - świadkom Katynia. Stanisław Swianiewicz przed drugą wojną światową mieszkał w Wilnie. Był sowietologiem, należał do grona najważniejszych twórców i działaczy wileńskiego Instytutu Naukowo-Badawczego Europy Wschodniej. 

"Był jednym z tych, którzy uniknęli śmierci w Katyniu. Dojechał do stacji Gniezdowo i został wyciągnięty z transportu" - mówi Rafał Michliński z Instytutu Pamięci Narodowej, który napisał jeden z rozdziałów prezentowanej publikacji. Swianiewicz później świadczył o zbrodni popełnionej przez Sowietów na polskich oficerach. Świadkiem Katynia był też pisarz i dziennikarz Józef Mackiewicz, który przed wojną mieszkał między innymi w Czarnym Borze pod Wilnem.

Dyrektorka Instytutu Polskiego w Wilnie Dorota Mamaj zwraca uwagę, że doświadczenia tych postaci pokazują, iż pomimo upływu czasu Rosjanie nie zmienili swoich metod. "W ten sam okrutny i barbarzyński sposób mordowani są Ukraińcy. Różnica polega na tym, że dziś dzięki internetowi o wydarzeniach z Buczy czy Irpienia bardzo szybko mógł dowiedzieć się cały świat, a wtedy jedynymi świadkami tamtych wydarzeń byli nieliczni ludzie" - dodaje. 

Powstanie książki "Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci. Stanisław Swianiewicz i Józef Mackiewicz" ma związek z konferencją naukową, która odbyła się w Wilnie w 2022 roku z okazji sto dwudziestej rocznicy urodzin Józefa Mackiewicza i dwudziestej piątej rocznicy śmierci Stanisława Swianiewicza. Publikacja jest pracą zbiorową pod redakcją wileńskiej dziennikarki Ilony Lewandowskiej oraz politologa z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie Andrzeja Pukszty.

IAR/ks

Premier Donald Tusk z wizytą na Litwie. "Współpraca polsko-litewska geopolitycznym priorytetem"

04.03.2024 13:22
Premier Donald Tuska chce wprowadzić pełne unijne sankcje na produkty rolne z Rosji i Białorusi. W Wilnie szef rządu poinformował, że zaproponuje projekt uchwały Sejmu, który będzie wzywał Komisję Europejską do wprowadzenia takich sankcji. 

"Polacy światu. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie". Projekt w 80. rocznicę Bitwy o Monte Cassino

07.03.2024 16:18
Obozy letnie z Wojskami Obrony Terytorialnej, lekcje historyczne, gry, tworzenie albumów o polskich ułanach składają się na program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który organizuje Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

Żona więzionego Andrzeja Poczobuta nie wie, co się dzieje z jej mężem

08.03.2024 09:15
Oksana Poczobut zaalarmowała, że nie wie, co dzieje się z jej mężem - więzionym dziennikarzem i działaczem polskiej mniejszości na Białorusi Andrzejem Poczobutem. Od 26 lutego nie otrzymała od niego listu.

Węgry: w Instytucie Polskim debata o genie solidarności i pomocy Ukrainie

08.03.2024 09:30
Ambasada RP na Węgrzech i Instytut Polski w Budapeszcie zorganizowały dyskusję o pomaganiu Ukraińcom, zatytułowaną "Gen solidarności. Pomoc Ukrainie w obliczu wojny".