Według sondaży exit poll pracowni Ipsos dla Telewizji Polskiej, Polsatu i TVN największy wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskała Koalicja Obywatelska z wynikiem 38,2 procent, na drugim miejscu Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 33,9 procent głosów, trzecie miejsce z wynikiem 12,9 Konfederacja i na czwartym miejscu znalazła się Trzecia Droga - Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 8,2 procent.
Na kolejnych miejscach znaleźli się: Lewica z wynikiem 6,6 procent, Bezpartyjni Samorządowcy - 0,8 procent oraz Polexit - 0,3 procent.
Oznacza to, że Koalicja Obywatelska uzyskała 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 19, Konfederacja - 6, Trzecia Droga - 4 i Lewica - 3 mandaty. W wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało 39,7 procent uprawnionych Polaków. W 2019 roku frekwencja w Polsce wyniosła 45,68 procent.
Premier Donald Tusk o wyniku wyborczym
Premier Donald Tusk powiedział, że to wyborcy jego ugrupowania wygrali wybory do Parlamentu Europejskiego. Podczas wieczoru wyborczego Donald Tusk podkreślił, że jego ugrupowanie czekało aż 10 lat na taki sukces wyborczy. "10 lat, dokładnie 10 lat czekaliśmy na to pierwsze miejsce na podium - jestem tak szczęśliwy! Brakuje mi słów wdzięczności dla tych wszystkich, którzy poszli dzisiaj do wyborów" - mówił.
"To być może jeden z najważniejszych momentów naszej historii. Polska staje się w sposób zasłużony, dzięki waszym wysiłkom i waszej postawie przez ostatnich 10 lat, a szczególnie w ostatnich miesiącach, liderem Unii Europejskiej" - mówił Tusk na wieczorze wyborczym. Podkreślił, że jego słowa "to nie pusty slogan".
"My w tym marszu dla dobrych spraw nie możemy się zatrzymać. I obiecuję to wszystkim Polkom i Polakom, że się nie zatrzymamy" - zadeklarował szef rządu. "Będziemy szli do przodu z tymi sztandarami - białoczerwonymi i europejskimi, z przekonaniem, że warto o dobrą, przyzwoitą, ambitną Polskę walczyć dziś, jutro, za rok, za pięć lat" - podkreślił Tusk.
Głosowanie w innych krajach Unii Europejskiej
W krajach członkowskich Unii Europejskiej wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowano od 6 do 9 czerwca.
Nie we wszystkich państwach wybory zakończyły się tak jak w Polsce, czyli o 21:00. Do 23.00 głos mogą oddać obywatele Włoch oraz niektórych terytoriów zamorskich Francji.
Publikacja wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego - oficjalnych, ale też i cząstkowych, możliwa jest dopiero po zakończeniu głosowania w ostatnim z krajów. Tak wymaga unijne prawo.
Niemcy mają najwięcej europosłów
To Niemcy mają najwięcej posłów, bo 96. Następna jest Francja: 81 i Włochy: 76. Polskich deputowanych będzie 53. To o jednego więcej niż w ostatniej, ale trwającej jeszcze kadencji.
IAR/ho