Redakcja Polska

Polskie Dni i Greenpoint Film Festival w Nowym Jorku. Można zobaczyć 12 polskich filmów

09.08.2024 07:37
Trwa 13 edycja Greenpoint Film Festival. W tym roku amerykańscy widzowie mają okazję obejrzeć aż 12 polskich filmów, a także spotkać niektórych ich twórców i wykonawców.
Nowy Jork - kojarzył się z mitem od pucybuta do milionera. Dzisiaj nie jest tak prosto, jednak cały czas to miasto przyciąga ludzi, którzy chcą odmienić swój los.
Nowy Jork - kojarzył się z mitem "od pucybuta do milionera". Dzisiaj nie jest tak prosto, jednak cały czas to miasto przyciąga ludzi, którzy chcą odmienić swój los.shutterstock/shutterupeire.

Na otwarcie organizatorzy zaprezentowali dokument „Lucha” w reżyserii Marco Ricci’ego. Przedstawiany jest jako "świeże spojrzenie na historię sportu szkolnego prowadzącego do transformacji".

Miłośnicy polskiego kina, będą mieli rzadką okazję obejrzenia w ciągu kilku dni 12. polskich filmów. Będą wśród nich „Radość życia” - Szymona Waćkowskiego zrealizowany przez Studio Munka, wielokrotnie nagradzany „Kos” – Pawła Maślony”, „Wariaci” - Jana Jakuba Kolskiego, „Tyle co nic” – Grzegorza Dębowicza, który też powstał w Studiu Munka i „Zielony atrament” - Pawła Wyszomirskiego,

Widzowie spotkają się z polskimi reżyserami i aktorami. Przyjazd do Nowego Jorku zapowiedzieli: Paweł Wyszomirski, Victor Witkowski, który zrealizował dokument „Moje własne słowa” oraz reżyserzy filmu „TWO SHORES” - Matt Subieta i Ewa Rodart.

Polskie filmy będą pokazywane w dwóch lokalizacjach: Film Noir Cinema oraz w Boiler– Elm Foundation.

„Od czterech lat świętujemy "Polskie Dni" przy okazji Greenpoint Film Festival. Z każdym rokiem pokazujemy coraz więcej filmów, a jednocześnie jest coraz więcej widzów. Uważam to za duży sukces. Teraz zgłoszono 19 tytułów, z czego 12 ukaże się na projekcjach konkursowych. Wszystkie będą prezentowane w ciągu pięciu dni festiwalu, od 7 do 11 sierpnia, a zwłaszcza w weekend, bo wówczas ogląda je najchętniej także polska diaspora” – powiedziała  kurator polskiej sekcji festiwalu Agata Drogowska.

Łącznie amerykańska widownia będzie mogła obejrzeć 118 ze 360 zgłoszonych tytułów.


PAP/ho

"Działamy w warunkach wojennych". Ważna misja Polskiego Radia Lwów

08.08.2024 12:15
Od 32. lat we Lwowie działa Polskie Radio Lwów. Przygotowuje swój program nawet w warunkach wojennych, integrując środowisko polskie we Lwowie. Teraz potrzebuje wsparcia.

Kopalnia Soli "Wieliczka" przywitała milionowego turystę. Najwięcej odwiedzających to obcokrajowcy

08.08.2024 13:11
Milionowy turysta w tym roku zwiedził w czwartek Kopalnię Soli "Wieliczka" – była to pani Ewelina Krawczyk z Sieradza. Wśród tegorocznych odwiedzających większość to obcokrajowcy – stanowili oni 60 proc. wszystkich gości kopalni, a najwięcej przyjechało obywateli Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji.

Komentarze z Polski: Kamala Harris oficjalnie kandydatką Demokratów i pierwsze złoto Polaków na Igrzyskach

08.08.2024 22:00
W audycji: Kamala Harris została oficjalnie kandydatką Demokratów na prezydenta, Tim Walz na wiceprezydenta. Demokraci zatwierdzili ich kandydatury. Pierwsze złoto Polaków na tych Igrzyskach i pierwszy olimpijski sukces we wspinaczce na czas. Zawody zwyciężyła Aleksandra Mirosław, a brąz z Paryża przywiezie Aleksandra Kałucka. Instytut Rozwoju Języka Polskiego wspiera polonijną młodzież, między innymi biorącą udział w Konkursie „Być Polakiem”. Naszym gościem jest Joanna Michałowska z Centrum Archiwistyki Społecznej, z którą rozmawiamy o wpisaniu fotografii z archiwum Jerzego Kukuczki na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Zapraszamy!