Redakcja Polska

Kogo poparła Polonia w USA? "Za wcześnie na jednoznaczne wnioski"

09.11.2024 16:11
W hrabstwie Bucks w Pensylwanii, kluczowym wahającym się stanie, Polacy wyraźnie poparli kandydaturę Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na tym etapie trudno jednak stwierdzić, jak głosowała Polonia w całym kraju.
Politolodzy są zgodni: za wcześnie na jednoznaczne wnioski kogo poparli Polacy w USA
Politolodzy są zgodni: za wcześnie na jednoznaczne wnioski kogo poparli Polacy w USAPAP/EPA/SHAWN THEW

Mieszkająca od ponad 20 lat w Pensylwanii działaczka polonijna zatrudniona w hrabstwie Bucks, kolejny już raz zaangażowana była w pomoc przy organizacji wyborów. W rozmowie z PAP podkreśliła, że wśród 460 000 mieszkańców hrabstwa jest kilkanaście tysięcy Polaków. W ostatnich wyborach 51 proc. elektoratu opowiedziało się za Trumpem, a 49 proc. wolało Harris. Różnica była niewielka, w liczbach wynosiła ok. 1,5 tys. osób. 

- Inaczej wyglądały proporcje w przypadku Polonii. Około 70 proc. głosowało na Republikanina, a ok. 30 proc. na Demokratkę. Pojawiło się sporo nowych wyborców. Albo wcześniej nie mogli jeszcze głosować ze względu na niepełnoletność, albo przeprowadzili się z innych stron lub też zmienili preferencje - wyjaśniła aktywistka. Przyznała, że jej ocena jest w dużej mierze intuicyjna.


Posłuchaj
00:24 13299139_1.mp3 Amerykanie najprawdopodobniej zagłosowali portfelami. Tak sądzi polonijny pisarz z Chicago, Grzegorz Dziedzic (IAR)

 

- Niektórych Polaków rozpoznaję z sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie, położonym w hrabstwie Bucks, innych zaliczam do Polonii na podstawie brzmienia ich nazwisk. Karty do głosowaniu nie zawierają informacji o przynależności do określonej grupy etnicznej - przypomniała aktywistka.

Za wcześnie na jednoznaczne wnioski

Politolog z Bowling Green State University w Ohio prof. David J. Jackson przekonywał, że jest bardzo trudno w tej chwili ustalić, jakie stanowisko zajął elektorat polsko-amerykański. - Nie znam na razie żadnych dowodów pochodzących z sondaży, które ilustrowałyby, jak Amerykanie polskiego pochodzenia głosowali. Były takie badania m.in. w latach 20216 oraz w 2020. Teraz nie zostały jednak jeszcze powtórzone - powiedział politolog. 

Zauważył, że podejmuje się dalekie od doskonałości próby zbadania priorytetów polsko-amerykańskiego elektoratu. - Z mojego szybkiego badania w hrabstwie Luzerne wynika, że w przypadku ok. 20-procentowej polskiej populacji polonijnej w Pensylwanii poparcie dla Trumpa od roku 2020 do 2024 generalnie wzrosło. Odsetek Polaków w społeczności jest tam wyższy w porównaniu z średnią krajową wynoszącą ok. trzy proc. Świadczy to jednak też o tym, że wciąż 80 proc. mieszkańców hrabstwa to nie ludność polonijna. Nie możemy zatem orzec z pewnością, że wzrost poparcia dla Trumpa to zasługa polskich wyborców - stwierdził Jackson. 

Polonia woli Republikanów?

Zdaniem politolog Lucji Cannon, która ma doktorat nowojorskiego Columbia University, Polonia głosowała w większości na Republikanów i prezydenta Trumpa, podobnie jak w roku 2016 i 2020. - Tym razem było to bardziej spontaniczne. Różne parady i demonstracje przerodziły się w masowy ruch. Staraliśmy się, żeby nawet tradycyjni polscy Demokraci przenieśli głosy na Partię Republikańską, która lepiej reprezentuje interesy Polski i Polonii - powiedziała prezes organizacji Polish-Americans for Trump.

Argumentowała, że Trump ma bardziej konserwatywną i wolnościową politykę wewnętrzną, a w zagranicznej bardziej nastawia się o walkę o wolność. - W relacjach z Rosją - dodała - jego polityka jest bardziej korzystna dla Polski - uważa Cannon.

Tadeusz Walski z Pensylwanii, związany z nieformalnymi ugrupowaniami zwolenników Partii Demokratycznej: Polish-Americans for Harris oraz Catholics for Harris zastrzegł, że nie dysponuje żadnymi twardymi statystykami. W jego środowisku, w tym w rodzinie, poparcie dla obojga kandydatów na prezydenta rozkładało się niemal równo, z lekką przewagą dla Trumpa. - Ja i moje grono głosowaliśmy na Harris. Uważam, że bardziej broniłaby interesów NATO i Polski. Byłaby prezydentem lepszym, wykształconym, strzegącym prawa i kierującym się moralnością - wyszczególnił Walski.


IAR/PAP/dad

Unia Europejska próbuje uniknąć amerykańskich ceł

09.11.2024 15:18
Unia Europejska próbuje uniknąć wojny handlowej z USA i składa ofertę. Zapowiada, że może kupować więcej amerykańskiego gazu skroplonego. To przygotowanie do prezydentury Donalda Trumpa, który w kampanii zapowiadał, że nałoży 20-procentowe cła na produkty z Europy.

Koalicja Obywatelska przeprowadzi prawybory. Tak wybierze kandydata na prezydenta

09.11.2024 15:31
Prawybory, które wyłonią kandydata na prezydenta w Koalicji Obywatelskiej odbędą się jeszcze w listopadzie. Premier Donald Tusk potwierdził wcześniejsze nieoficjalne informacje, że o organizacji prawyborów zdecydował zarząd PO oraz przedstawiciele Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polska.

Premier Donald Tusk: czeka nas trudny czas, a Polska jest w szczególnym miejscu

09.11.2024 13:33
Czeka nas bardzo trudny czas; a Polska jest w szczególnym miejscu, dlatego ważne, żebyśmy zachowywali spokój, dobrze definiowali swoje interesy - powiedział premier Donald Tusk podczas sobotniej konferencji prasowej.