Redakcja Polska

Pierwsza Polonijna Debata Oksfordzka w Parlamencie Brytyjskim

12.12.2024 13:30
W historycznym wydarzeniu, które miało miejsce 9 grudnia 2024 roku w Parlamencie Brytyjskim, młodzież polonijna z różnych zakątków Wielkiej Brytanii wzięła udział w pierwszej debacie oksfordzkiej. Tematem debaty, zorganizowanej przez Polską Macierz Szkolną i portal British Poles przy współpracy z Instytutem Rozwoju Języka Polskiego, było pytanie: "Dwujęzyczność jako klucz do sukcesu w globalnym świecie".
W Parlamencie Brytyjskim odbyła się pierwsza w historii polonijna debata oksfordzka
W Parlamencie Brytyjskim odbyła się pierwsza w historii polonijna debata oksfordzkaMateriały prasowe

W wydarzeniu, skierowanym do uczniów szkół średnich w wieku 15-19 lat, udział wzięło 14 młodych debatujących, którzy zostali wybrani spośród 28 zgłoszeń. Uczniowie mieli za zadanie argumentować za lub przeciw tezie o znaczeniu dwujęzyczności w kontekście kariery zawodowej i osobistego rozwoju w dzisiejszym, globalnym świecie.

Debata odbyła się w stylu oksfordzkim, w której jedna strona prezentowała argumenty na poparcie tezy, a druga starała się ją obalić. Uczniowie mieli do dyspozycji tezy do dyskusji, takie jak: "Czy dwujęzyczność jest dobrze widziana wśród młodzieży?", "Co tracą, a co zyskują osoby wychowane w dwóch językach?" oraz "Czy elektronika i sztuczna inteligencja sprawiają, że znajomość drugiego języka staje się zbędna?".


Debata "Dwujęzyczność jako klucz do sukcesu w globalnym świecie". Fot.: Mat.prasowe Debata "Dwujęzyczność jako klucz do sukcesu w globalnym świecie". Fot.: Mat.prasowe

Po intensywnej debacie jury, w skład którego weszli m.in. dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego, konsul RP oraz dziennikarka BBC, ogłosiło zwycięzców. W wyniku głosowania zarówno jury, jak i publiczności, triumfowała strona opozycji, która argumentowała, że dwujęzyczność niekoniecznie musi prowadzić do sukcesu w każdej sytuacji.

Spotkanie przy specjałach polskiej kuchni

Po zakończeniu debaty wszyscy uczestnicy i goście zostali zaproszeni na uroczysty posiłek do restauracji Mamuśka! Polish Kitchen and Bar, gdzie kontynuowano rozmowy w luźniejszej atmosferze, przy polskich specjałach. To wydarzenie nie tylko umożliwiło młodzieży rozwój umiejętności debatowania i poszerzenie wiedzy, ale także stanowiło doskonałą okazję do integracji środowiska polonijnego w Wielkiej Brytanii.

- To był wyjątkowy moment w historii polonijnej edukacji w Wielkiej Brytanii, który nie tylko podkreślił wagę dwujęzyczności, ale także pokazał młodym ludziom, jak ważna jest aktywność w debacie publicznej oraz pielęgnowanie naszej kultury i języka - podkreśliła dr Urszula Starakiewicz Krawczyk, Dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego.


Debata "Dwujęzyczność jako klucz do sukcesu w globalnym świecie". Fot.: Mat.prasowe Debata "Dwujęzyczność jako klucz do sukcesu w globalnym świecie". Fot.: Mat.prasowe

Wydarzenie to stanowi również inspirację dla innych młodych Polaków w Wielkiej Brytanii, aby angażować się w życie publiczne i dbać o rozwój swoich umiejętności językowych, które w dzisiejszym zglobalizowanym świecie mogą otworzyć drzwi do wielu nowych możliwości.


IAR/PAP/British Poles/dad

Zobacz więcej na temat: Polonia Wielka Brytania Londyn

Ważne spotkanie młodzieży z Ameryki Południowej w Kurytybie

11.12.2024 20:50
W dniach 20-24 listopada w Kurytybie w Brazylii odbył się II Kongres Młodzieży Polonijnej w Ameryce Południowej. Organizatorem wydarzenia był Zespół Pieśni i Tańca Wisła z Kurytyby oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

Polacy w Ameryce Południowej. „W Argentynie witali nas oficerowie w niemieckich mundurach”

12.12.2024 10:00
Pan Bogusław Kaniak jako dziecko przeżył obóz dla ludności w Teheranie (1942-1944), Cheti we Włoszech oraz obóz szkoleniowy 3. Pułku Ułanów Śląskich w Stood Park w Wielkiej Brytanii. W 1946 roku przybył na pokładzie statku „Ormond” wraz z oddziałami Wojska Polskiego do Southampton, a następnie wyemigrował do Buenos Aires.

Polska policja przekazała Ukrainie sprzęt m.in. do dokumentowania zbrodni wojennych

12.12.2024 11:19
Polska policja przekazała ukraińskiej specjalistyczny sprzęt przeznaczony m.in. do dokumentowania zbrodni wojennych oraz przeprowadziła szkolenie dla ukraińskich oficerów w zakresie nowoczesnych technologii kryminalistycznych – poinformowała Narodowa Policja Ukrainy.