W wydarzeniu, skierowanym do uczniów szkół średnich w wieku 15-19 lat, udział wzięło 14 młodych debatujących, którzy zostali wybrani spośród 28 zgłoszeń. Uczniowie mieli za zadanie argumentować za lub przeciw tezie o znaczeniu dwujęzyczności w kontekście kariery zawodowej i osobistego rozwoju w dzisiejszym, globalnym świecie.
Debata odbyła się w stylu oksfordzkim, w której jedna strona prezentowała argumenty na poparcie tezy, a druga starała się ją obalić. Uczniowie mieli do dyspozycji tezy do dyskusji, takie jak: "Czy dwujęzyczność jest dobrze widziana wśród młodzieży?", "Co tracą, a co zyskują osoby wychowane w dwóch językach?" oraz "Czy elektronika i sztuczna inteligencja sprawiają, że znajomość drugiego języka staje się zbędna?".
Debata "Dwujęzyczność jako klucz do sukcesu w globalnym świecie". Fot.: Mat.prasowe
Po intensywnej debacie jury, w skład którego weszli m.in. dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego, konsul RP oraz dziennikarka BBC, ogłosiło zwycięzców. W wyniku głosowania zarówno jury, jak i publiczności, triumfowała strona opozycji, która argumentowała, że dwujęzyczność niekoniecznie musi prowadzić do sukcesu w każdej sytuacji.
Spotkanie przy specjałach polskiej kuchni
Po zakończeniu debaty wszyscy uczestnicy i goście zostali zaproszeni na uroczysty posiłek do restauracji Mamuśka! Polish Kitchen and Bar, gdzie kontynuowano rozmowy w luźniejszej atmosferze, przy polskich specjałach. To wydarzenie nie tylko umożliwiło młodzieży rozwój umiejętności debatowania i poszerzenie wiedzy, ale także stanowiło doskonałą okazję do integracji środowiska polonijnego w Wielkiej Brytanii.
- To był wyjątkowy moment w historii polonijnej edukacji w Wielkiej Brytanii, który nie tylko podkreślił wagę dwujęzyczności, ale także pokazał młodym ludziom, jak ważna jest aktywność w debacie publicznej oraz pielęgnowanie naszej kultury i języka - podkreśliła dr Urszula Starakiewicz Krawczyk, Dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego.
Debata "Dwujęzyczność jako klucz do sukcesu w globalnym świecie". Fot.: Mat.prasowe
Wydarzenie to stanowi również inspirację dla innych młodych Polaków w Wielkiej Brytanii, aby angażować się w życie publiczne i dbać o rozwój swoich umiejętności językowych, które w dzisiejszym zglobalizowanym świecie mogą otworzyć drzwi do wielu nowych możliwości.
IAR/PAP/British Poles/dad