Redakcja Polska

Dwaj Polacy będą deportowani z USA. Rzecznik polskiego MSZ potwierdza

12.02.2025 15:04
Rzecznik MSZ Paweł Wroński potwierdził w środę, ze dwóch polskich obywateli ma być deportowanych z USA. Jednocześnie zwrócił uwagę, że w ciągu poprzedniego roku, do 24 stycznia tego roku, było 67 deportacji polskich obywateli ze Stanów Zjednoczonych.
Samolot podchodzący do lądowania w Los Angeles
Samolot podchodzący do lądowania w Los AngelesNate Hovee/ Shutterstock

Onet napisał w środę, że rozpoczęły się masowe deportacje nielegalnych migrantów ze Stanów Zjednoczonych, co dotyka również Polaków. Powołując się na portal Gazeta.pl, Onet napisał, że doszło już do pierwszych zatrzymań, w tym dwóch obywateli Polski, którzy mają zostać deportowaniu. Onet dodał, że szacuje się, że nawet 30 tys. naszych rodaków może zostać zmuszonych do opuszczenia USA.

Rzecznik MSZ Paweł Wroński był pytany przez PAP, czy potwierdza informację o zatrzymaniu dwóch polskich obywateli, którzy mają zostać deportowani. - Mieliśmy taką informację, tak - powiedział Wroński.

Szczegóły - nieznane

Nie podał szczegółów sprawy i powodów podjęcia decyzji o deportacji. - Cały czas monitorujemy sprawę, to nie jest jakaś nowość, ponieważ chciałem zwrócić uwagę, że do 24 stycznia br., w ciągu poprzedniego roku, było 67 deportacji (Polaków przebywających w Stanach Zjednoczonych - PAP) - zaznaczył rzecznik MSZ.

Dodał, że MSZ ma też informacje o innych osobach, które nie zostały wpuszczone do Stanów Zjednoczonych. - Nieustannie zachęcamy polskich obywateli do kontaktowania się z konsulatami. Jeśli konieczne jest wyrobienie paszportu, a to często pomaga, to też nasz konsul może pomóc (...) zachęcamy do posiadania polskiego paszportu - dodał rzecznik MSZ.

Nawet 30 tysięcy nielegalnych imigrantów z Polski

Pod koniec stycznia br. wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys była pytana w radu TOK FM, ilu Polaków może dotyczyć ew. deportacja z USA. - Próbujemy dokonać możliwie precyzyjnego szacunku, zakładamy, że to jest maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy osób. Polscy konsulowie szacują, że takich osób może być do 30 tys. na terenie całych Stanów Zjednoczonych - mówiła Mościcka-Dendys.

Prezydent USA Donald Trump tuż po zaprzysiężeniu na urząd, do którego doszło 20 stycznia, podpisał kilkanaście rozporządzeń i dokumentów, m.in. ogłosił stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem i zmienił obowiązywanie prawa ziemi, tj. nabywania obywatelstwa wraz z narodzinami na terenie USA. Według wydanego dokumentu, prawo to ma nie dotyczyć dzieci nielegalnych imigrantów i osób przebywających w USA krótkoterminowo, w tym np. w ramach ruchu bezwizowego. 


IAR/PAP/dad

Król Karol spotkał się z Polakami w Londynie. Spotkanie "prawie jak sąsiad z sąsiadem"

05.02.2025 19:32
Król Karol III spotkał się z Polakami mieszkającymi w Londynie. Odwiedził POSK, czyli polskie centrum kulturalno-społeczne w dzielnicy Hammersmith. - Był bardzo miły! Naprawdę mnie to zaskoczyło: podszedł do każdego, z każdym się przywitał i zagadał - wspomina Daria Wilkinson, dyrektorka polskiej szkoły przy okolicznym Ravenscourt Park. Rozmówczyni Polskiego Radia dodaje, że monarcha skracał dystans.

Hołd wspólnej historii i bohaterom. Andrzej Duda odwiedził wileński Cmentarz na Rossie

09.02.2025 18:21
W niedzielę prezydent Andrzej Duda odwiedził wileński Cmentarz na Rossie – jedno z najbardziej symbolicznych miejsc dla polsko-litewskiej historii. W trakcie wizyty złożył kwiaty na grobie matki Józefa Piłsudskiego oraz oddał hołd dwudziestu powstańcom styczniowym pochowanym w Kaplicy Powstańców Styczniowych. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie tego miejsca dla wspólnego dziedzictwa Polski i Litwy oraz nawiązał do współczesnych wyzwań związanych z suwerennością i współpracą państw regionu.

Polska literatura na antypodach. Uniwersytet Łódzki łączy Polonię australijską z ojczyzną

11.02.2025 15:50
Polscy naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego nawiązali wyjątkową współpracę z Polonią australijską, aby zbliżyć rodaków z odległych stron z ojczyzną poprzez literaturę, język i kulturę. Warsztaty poetyckie, wykłady o polskiej literaturze, pomoc w nauce języka polskiego – to tylko niektóre z form wsparcia, jakie filolodzy oferują Polonii w Australii.