Redakcja Polska

Polska literatura na antypodach. Uniwersytet Łódzki łączy Polonię australijską z ojczyzną

11.02.2025 15:50
Polscy naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego nawiązali wyjątkową współpracę z Polonią australijską, aby zbliżyć rodaków z odległych stron z ojczyzną poprzez literaturę, język i kulturę. Warsztaty poetyckie, wykłady o polskiej literaturze, pomoc w nauce języka polskiego – to tylko niektóre z form wsparcia, jakie filolodzy oferują Polonii w Australii. 
Z myślą o rodakach w Australii łódzcy filolodzy przygotowali cykl autorskich wykładów z wiedzy o polskiej literaturze i kulturze.
Z myślą o rodakach w Australii łódzcy filolodzy przygotowali cykl autorskich wykładów z wiedzy o polskiej literaturze i kulturze. Oleg Podzorov/shutterstock

Naukowcy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, w ramach projektu "Badania nad literaturą polską jako narzędzie wspierające integrację Polonii australijskiej" dotowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), nawiązali współpracę ze środowiskiem Polonii australijskiej, przede wszystkim ze stanu Nowa Południowa Walia, gdzie znajduje się jedno z najliczniejszych skupisk Polaków żyjących na obczyźnie.

- Pracownicy UŁ służą pomocą w kwestiach związanych z nauczaniem języka polskiego, organizowaniem edukacji dla dzieci polskich w Australii, szerzeniem poprawności językowej, a w efekcie podtrzymaniem więzi z Polską i integracją środowiska polonijnego. W każdym miesiącu przeprowadzimy 12 godzin zdalnych konsultacji dotyczących tych kwestii. Prowadzone będą przez dydaktyków, glottodydaktyków i językoznawców, dostępnych za pośrednictwem naszego australijskiego partnera – Australian Polish Chamber of Commerce -poinformował kierujący projektem dr hab. Tomasz Cieślak z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii UŁ.

Otwarte warsztaty poetyckie

W ramach projektu organizowane są cykliczne, otwarte warsztaty poetyckie, podczas których uczestnicy rozmawiają o swojej twórczości. Chętni mogą też brać udział w warsztatach prozatorskich na temat utworów epickich, dawnych i współczesnych autorów, wskazanych przez polonijnych czytelników. Co miesiąc odbywają się dyskusje o książkach w jednym z klubów literackich Sydney oraz organizowane są spotkania z polskimi pisarzami i poetami.

Z myślą o rodakach w Australii łódzcy filolodzy przygotowali cykl autorskich wykładów z wiedzy o polskiej literaturze i kulturze. W planie jest stworzenie 50 wideocastów, przygotowanych przez naukowców z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii UŁ, poświęconych rozmaitym zagadnieniom z zakresu literatury polskiej – od doby staropolskiej po czasy najnowsze.

Wszystkie formy aktywności w programie odbywają się w trybie zdalnym, w godzinach wieczornych według czasu Nowej Południowej Walii, w dni powszednie, soboty i niedziele.

Projekt rozpoczął się w grudniu ubiegłego roku i potrwa do końca listopada 2026 roku. Jest współfinansowany kwotą ponad 300 tys. zł przez MNiSW w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.


IAR/dad

Wielka Polska Mapa Szkocji. Polonia dba o historyczne dziedzictwo

07.02.2025 10:38
Znana również jako Wielka Mapa generała Maczka to trójwymiarowy model całej Szkocji wykonany z betonu i kamienia. Budowla przez lata popadała w zapomnienie i niszczała, teraz integruje wokół siebie Polaków i Szkotów

Hołd wspólnej historii i bohaterom. Andrzej Duda odwiedził wileński Cmentarz na Rossie

09.02.2025 18:21
W niedzielę prezydent Andrzej Duda odwiedził wileński Cmentarz na Rossie – jedno z najbardziej symbolicznych miejsc dla polsko-litewskiej historii. W trakcie wizyty złożył kwiaty na grobie matki Józefa Piłsudskiego oraz oddał hołd dwudziestu powstańcom styczniowym pochowanym w Kaplicy Powstańców Styczniowych. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie tego miejsca dla wspólnego dziedzictwa Polski i Litwy oraz nawiązał do współczesnych wyzwań związanych z suwerennością i współpracą państw regionu.

Film o Andrzeju Wajdzie i promocja polskiej kultury w Kanadzie

11.02.2025 14:08
To inicjatywy Liliany Komorowskiej, polskiej aktorki od lat mieszkającej w USA i Kanadzie; edukowanie świata o osiągnięciach polskich artystów to moja misja – mówi gość Polskiego Radia dla Zagranicy.