Redakcja Polska

Światowy Dzień Radia: w krajach bałtyckich można słuchać radia w języku polskim

13.02.2025 17:39
W krajach bałtyckich można słuchać radia w języku polskim. W Wilnie działa całodobowe Radio Znad Wilii, które nadaje polską muzykę, produkuje cogodzinne wiadomości w naszym języku oraz audycje publicystyczne, kulturalne, społeczne i historyczne. Na antenie tej rozgłośni można słuchać też programów Polskiego Radia dla Zagranicy.
Polska radiofonia obchodzi 100. urodziny
Polska radiofonia obchodzi 100. urodzinyNAC

Jak mówi Ewa Plisiecka z Polskiego Radia dla Zagranicy, redakcja przygotowuje swój program przede wszystkim z myślą o Polakach za granicą. - To są najciekawsze wydarzenia z kraju, z za granicy, komentarze dotyczące istotnych spraw politycznych. Mówimy także o kulturze, o sprawach społecznych, o tym, co może być istotne dla starszych i młodszych słuchaczy - tłumaczy Ewa Plisiecka. - Chcemy dotrzeć z wiadomościami o Polsce do Polaków na całym świecie, by poczuli że ta Polska jest cały czas przy nich - dodała redaktorka Polskiego Radia dla Zagranicy.

Na Litwie polskie słowo można usłyszeć też w litewskim radiu publicznym LRT. Dziennikarka redakcji polskiej w tej rozgłośni wyjaśnia, że programy przygotowywane są od prawie 80 lat. 


Posłuchaj
00:27 13467960_2.mp3 Redakcja Polskiego Radia w Litewskim Radiu Publicznym (IAR)

 

Na Łotwie od 1989 roku raz w miesiącu w radiu publicznym transmitowana jest audycja "Nasz głos". Ponadto w jednej z rozgłośni w Dyneburgu można usłyszeć cotygodniowy program pod tytułem "Polskofalówka".

Światowy Dzień Radia został ustanowiony stosunkowo niedawno, bo w 2011 roku. Ten dzień ma upamiętniać rozpoczęcie działalności rozgłośni Organizacji Narodów Zjednoczonych, która zaczęła emitować sygnał 13 lutego 1946 roku.

Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC - Brytyjska Korporacja Nadawcza. Za początek radiofonii w naszym kraju uznaje się datę 1 lutego 1925 roku. Regularne nadawanie programu radiowego Polskie Radio rozpoczęło 26 listopada 1925 roku.

IAR/PRdZ/dad

 

20 lat temu odszedł Jan Nowak-Jeziorański – legendarny "kurier z Warszawy"

20.01.2025 15:00
20 stycznia 2025 roku minęło 20 lat od śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego – jednego z najwybitniejszych patriotów XX wieku, który zapisał się w historii jako "kurier z Warszawy". W rocznicę jego odejścia na warszawskich Powązkach odbyły się uroczystości z udziałem kombatantów, przedstawicieli władz oraz osób pielęgnujących pamięć o jego życiu i dokonaniach.

"Tu próbna stacja radionadawcza PTR". Polska radiofonia ma sto lat

01.02.2025 15:16
1 lutego 1925 roku wyemitowany został pierwszy próbny program ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie. "Tu próbna stacja radionadawcza PTR. Fala 385 metrów" - słowa te wygłosił uroczystym tonem dyrektor Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego - inż. Roman Rudniewski.

85 lat po pierwszej zsyłce Polaków na Sybir. Powstała nowa wystawa

12.02.2025 09:36
Losom polskich obywateli deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej poświęcona jest nowa wystawa stała w forcie Skotniki w Krakowie. Ekspozycja została otwarta w poniedziałek w 85. rocznicę masowej deportacji Polaków na Sybir.