Redakcja Polska

Polskie dzieci w autorskiej szkole w Tunbridge Wells uczą się nie tylko języka polskiego

30.06.2025 13:14
Urozmaicone zajęcia z muzyki, teatru i plastyki przyciągają polskich uczniów – tłumaczy gość PRdZ Renata Rams, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Wisławy Szymborskiej w Wielkiej Brytanii.  
Audio
  • Rozmowa z Renatą Rams, dyrektorką Polskiej Szkoły im. Wisławy Szymborskiej w Tunbridge Wells [posłuchaj]
Renata Rams, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Wisławy Szymborskiej w Tunbridge Wells
Renata Rams, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Wisławy Szymborskiej w Tunbridge Wells Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Szkoła w Tunbridge Wells w brytyjskim hrabstwie Kent została założona w 2019 r. na prośbę rodziców. Jej powstanie było następstwem wielu wspólnych projektów edukacyjnych, jak np. kluby polskie w bibliotece i kościele. W otwarcie szkoły zaangażowała się społeczność polska w mieście Tunbridge Wells. Misją szkoły – założonej przez Renatę Rams - jest nie tylko nauczenie dzieci poprawnego pisania i wysławiania się w języku polskim, ale również przyswojenie wiedzy o Polsce: geografii, historii, sztuce oraz polskich tradycjach.

- Ta szkoła, założona przez mnie i prowadzona metodą autorską, to moje spełnione marzenie – tłumaczy Renata Rams. - Nauczamy dzieci przez muzykę, teatr, plastykę, łącząc wszystkie te środki artystyczne, ucząc tradycji i kultury polskiej, włączając w to oczywiście wiedzę o Polsce, historię i geografię. - Wyjeżdżamy na wycieczki rodzinne – uczniowie, nauczyciele i ich rodzice. To zbliża, nawiązują się znajomości – dodaje Renata Rams.

Szkoła organizuje koncerty, spotkania i wydarzenia kulturalne, związane np. z polską historią. Bierze w nich udział społeczność lokalna, nie tylko polska. Tak było np. podczas uroczystości upamiętnienia Dywizjonu 303 – tablica nadająca jego imię zawisła na lokomotywie na zabytkowym dworcu. Jak mówi szefowa szkoły im. Wisławy Szymborskiej było to wspaniałe wydarzenie łączące dwie narodowości: brytyjską i polską. Odśpiewano hymny polski i angielski, odbył się występ folklorystyczny, przybyli piloci z Dęblina a nade wszystko wszędzie widać było biało-czerwone flagi.

- Chciałabym poprzez lokalne działania szkoły stworzyć jeszcze silniejszą integrację społeczną między Polonią i Polakami w hrabstwie Kent – mówi Renata Ramsdyrektorka Polskiej Szkoły im. Wisławy Szymborskiej w Tunbridge Wells. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

 

 

Polska Szkoła im. św. Stanisława Kostki w Aberdeen. Odwiedzamy największą polską szkołę w Szkocji

13.12.2024 14:18
Polonia w Szkocji jest wyjątkowo aktywna. Stąd też na miejscu działa tak wiele polskich szkół, których celem jest nauka w języku polskim. Największą tego typu placówką jest szkoła  w Aberdeen

Zmagania z polską ortografią. Polonia w Szkocji po raz 14. podejmuje wyzwanie

25.03.2025 08:43
Jest to ogromne wyzwanie. Język polski dla naszych uczniów jest już drugim językiem, bo pierwszym jest angielski - mówi Joanna Ulatowska, dyrektorka Szkoły Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Szkocji.

"Język polski w Brazylii jest skarbem narodowym"– twierdzi wiceminister edukacji Joanna Mucha

14.05.2025 14:25
W wywiadzie udzielonym polonijnemu działaczowi z Brazylii dr. Fabricio Wichrowskiemu w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie, wiceminister Joanna Mucha wyraziła podziw, że w Brazylii potomkowie polskich emigrantów z XIX wieku, nadal zachowują język polski w życiu codziennym. Stwierdziła również, że brazylijska wersja języka polskiego – zachowująca charakter języka sprzed dwustu lat – jest prawdziwym skarbem narodowym. Na koniec zaprosiła młodzież z Brazylii do przyjazdu i studiowania w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wywiadu.

Koniec roku w Szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie

16.06.2025 12:33
Mimo trzeciego roku wojny nauka się odbywała i stacjonarnie i zdalnie, a rodzice nie rezygnowali z posyłania dzieci do szkoły – mówi dyrektorka placówki Vira Szerszniowa.  

Nauczyciele i rodzice ze Szkoły Polskiej im. św. Genowefy przy Ambasadzie RP w Paryżu stawiają na współpracę

25.06.2025 16:00
Uatrakcyjnienie nauki i integracyjna rola szkoły to wyzwania, bo edukacja polonijna zawsze jest specyficzna – mówi gość Polskiego Radia dla Zagranicy, Monika Korchel, szefowa paryskiej placówki.