Redakcja Polska

"Polonia musi być aktywna". Spotkanie z Barbarą Czechmeszyńską-Skowron

04.07.2025 12:40
Gościem Polskiego Radia dla Zagranicy jest Barbara Czechmeszyńska-Skowron, dziennikarka polonijna, animatorka życia kulturalnego w Polsce, ale także wśród Polonii włoskiej i  niemieckiej, prezes Fundacji Pokolenia Pokoleniom oraz członek Zarządu Stowarzyszenia Associazione Culturale Insieme.
Audio
  • Z Barbarą Czechmeszyńską-Skowron, dziennikarką polonijną, animatorka kultury oraz prezes Fundacji Pokolenia Pokoleniom, rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Barbara Czechmeszyńska-Skowron w studiu Polskiego Radia
Barbara Czechmeszyńska-Skowron w studiu Polskiego RadiaFoto: Halina Ostas/PRdZ

- Uczestniczyła Pani w szkoleniu dla dziennikarzy mediów polonijnych, przygotowanym przez Uniwersytet Warszawski i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak je Pani podsumowuje?

 - Tak, uczestniczyłam w tym szkoleniu i było to niezwykle cenne doświadczenie. W ramach tego szkolenia odbyłam też staż w Polskim Radiu. Do organizatorów tego pilotażowego projektu, którego celem było szkolenie dziennikarzy polonijnych, czyli MSZ i UW, zwróciła się o takie warsztaty Teresa Sygnarek, prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych.

 - Chcemy panią zapytać o Pani niezwykle bogatą działalność na rzecz Polonii z kilku krajów, co rzadko się zdarza.

 - Z racji mojego dorobku zawodowego w międzynarodowych koncernach, jak L'Oréal, czy Gruner+Jahr zawsze miałam do czynienia z multikulturowym środowiskiem zawodowym i towarzyskim. Znam sześć języków, pomieszkuję na przemian we Włoszech i w Polsce, często bywam w Berlinie, który uwielbiam. Jako absolwentka dziennikarskich studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego równolegle do mojej pracy zawodowej, zawsze publikowałam artykuły oraz realizowałam projekty promujące kulturę polską wśród Polonii - mówi Barbara Czechmeszyńska-Skowron.

- Jestem redaktor naczelną portalu "Polacy w Berlinie", korespondentką portalu "Polacy we Włoszech" i stałą feletonistką "Gazety Italia". Co do projektów - Senat RP co roku wyznacza patronów roku, a my staramy się ich przybliżać w projektach polonijnych Stowarzyszenia Insieme i Fundacji Pokolenia Pokoleniom. Na przykład rok 2025 jest rokiem profilaktyki zdrowia, więc ja jako partner Stowarzyszenia Lekarzy i Psychologów Polskich we Włoszech prowadzę pro bono ich stronę internetową, którą stworzyłam. Najnowszy pomysł, nad jakim pracuję, tym razem z partnerem niemieckim, Policultura Verein Bogusława Fleck, to wielololetni projekt "Smooth Jazz Wagner", łączący młode polskie absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i niemiecką operę - dodaje rozmówczyni Polskiego Radia dla Zagranicy.

- Przedstawia Pani czytelnikom różne ciekawe osoby spośród Polonii. Udział Polonii w życiu społecznym czy politycznym kraju zamieszkania jest dzisiaj niezwykle ważny. Jakiś przykład? 

 - Pani Bożena Wróblewska, wybrana do rady miasta Rocca di Papa jako pierwsza osoba w historii rady nie urodzona we Włoszech. Jest m.in. założycielką Stowarzyszenia Kulturalnego Insieme, pomaga wielu Polakom w życiowych i administracyjnych sprawach. Przez lata organizowała Forum Integracyjne Polonii Europejskiej. Ostatnio pracujemy razem nad partnerstwem między miastem Pruszków w aglomeracji warszawskiej i miastem Rocca di Papa w aglomeracji rzymskiej. Udało się doprowadzić do podpisania listu intencyjnego między tymi miastami. Podczas stażu poznałam Agatę Jurewicz z Hiszpanii i już rozmawiamy o rozszerzeniu partnerstwa o kolejny kraj.

- Czyli poznawanie się społeczności lokalnych może być inspirujące dla Polonii? 

- Jak najbardziej. Nic lepiej nie przełamuje stereotypów i uprzedzeń jak kontakt człowiek-człowiek, spojrzenie w oczy, rozmowa. Na kilku konferencjach usłyszałam ostatnio, że najnowszy trend Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla Polonii to oferowanie raczej wędki niż ryby, więcej wzmacniania kompetencji, mniej finansowania projektów. To jest wspaniałe, edukacja jest bezcenna. Ale bez konkretnych środków na projekty dla Polonii za wiele się nie zdziała. Dzisiaj marketing buduje się na społecznościach. Jeżeli Polonia i dziennikarze współpracują ze sobą, to wszystko się przenika, powstaje wówczas wyjątkowa synergia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz z Barbarą Czechmeszyńską-Skowron, dziennikarką polonijną, animatorką życia kulturalnego w Polsce, ale także wśród Polonii włoskiej i  niemieckiej, prezes Fundacji Pokolenia Pokoleniom oraz członkiem Zarządu Stowarzyszenia Associazione Culturale Insieme.

 

 

 

Polonijni dziennikarze w nowej erze mediów. Sukces pilotażowego programu MSZ i UW

23.06.2025 13:52
Sukcesem zakończył się pierwszy etap pilotażowego szkolenia „Nowe media w organizacjach polonijnych”, przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Uniwersytet Warszawski. To pierwszy taki program. MSZ wspiera media polonijne, bo jest przekonany, że silne media to silna Polonia.

Ważna inicjatywa MSZ i UW skierowana do polonijnych dziennikarzy

24.06.2025 13:12
Sukcesem zakończył się pierwszy etap pilotażowego szkolenia "Nowe Media w organizacjach polonijnych", przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Uniwersytet Warszawski. Szkolenie adresowane było do dziennikarzy polonijnych z kilkunastu krajów świata.

"Praca w radiu jest moją pasją". Spotkanie z Karolem Prabuckim z Radia Darmstadt

02.07.2025 10:00
- Prowadzę audycje w Radiu Darmstadt, natomiast nie jest to jedyne i nawet nie główne moje zajęcie. Zajmuję się tym z pasji. Z zawodu jestem inżynierem i zajmuję się projektowaniem budynków przemysłowych. Do Radia Darmstadt trafiłem w 2020 roku, mniej więcej wtedy, kiedy zaczęła się pandemia - mówi Karol Prabucki, dziennikarz Redakcji Międzynarodowej Radia Darmstadt.