Redakcja Polska

"Nie tylko dziennikarstwo, mam wiele pomysłów na życie". Spotkanie z Anną Traczewską z Włoch

10.07.2025 16:39
Gościem Polskiego Radia dla Zagranicy była Anna Traczewska, dziennikarka polonijna z Włoch,  współredaktorka Biuletynu Polonia Włoska, wydawanego dla Związku Polaków we Włoszech, korespondentka portalu Polacy we Włoszech. Ponadto założycielka i dyrektorka Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders w Maceracie, zajmująca się także pośrednictwem biznesowym między polskimi i włoskimi firmami.
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Anną Traczewską, polonijną dziennikarką z Włoch, która w Polskim Radiu odbywała praktyki w ramach szkolenia zorganizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Uniwersytet Warszawski. Rozmowa Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Anna Traczewska odbiera dyplom po szkoleniu dla dziennikarzy polonijnych zorganizowanym przez MSZ i UW
Anna Traczewska odbiera dyplom po szkoleniu dla dziennikarzy polonijnych zorganizowanym przez MSZ i UWFoto: X/Polska

- Nie ma przeważającej dziedziny, którą się zajmuję w sposób szczególny. Lubię pracę i angażuję się na różnych polach, śpiewam też jeszcze w dwóch chórach i działam na rzecz promocji kultury i języka polskiego we Włoszech - mówiła Anna Traczewska w rozmowie z PRdZ.

- Moja pasja dziennikarska łączy się z blogiem, którego zaczęłam prowadzić właśnie po to, żeby nie tracić języka polskiego. Bo po wielu latach pobytu we Włoszech zorientowałam się, że mam zaniki pamięci, robię straszne błędy ortograficzne, o gramatyce już nie wspomnę. I właśnie, żeby podtrzymać ten kontakt z językiem na bieżąco, pisząc, stworzyłam blog. I blog został zauważony przez prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych i właśnie to ona mnie wciągnęła do pracy dziennikarskiej. Po blogu przyszedł czas na Biuletyn Polonia Włoska, który w tym roku obchodzi trzydziestolecie - dodawała Anna Traczewska.

- Z entuzjazmem przygotowywałam się do stażu w Polskim Radiu, podczas weekendowych spotkań online, zorganizowanych przez MSZ i UW. Sam pobyt i udział w zajęciach w stolicy przerósł moje oczekiwania – zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym. To, co słyszymy codziennie w radiu jako krótki, precyzyjny komunikat, to efekt skomplikowanej, często stresującej pracy – pełnej napięcia, reaktywności, błyskawicznych decyzji i ogromnej odpowiedzialności. Przekonałam się, że w tej pracy nie ma miejsca na przypadkowość, a jednocześnie – że wymaga ona nie tylko kompetencji, ale i serca - mówiła polonijna dzienikarka.

- Biuletyn Polonia Włoska ukazuje się tylko dwa razy w roku, dlatego większość pisanych materiałów przekazuję do portalu internetowego Polacy we Włoszech, ponieważ to tam można na bieżąco informować o wszystkim, co interesuje włoską Polonię. Piszemy też i po włosku, żeby także Włosi dowiedzieli się o naszych koncertach, wystawach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. I ostatnio stwierdziliśmy, że mamy bardzo dużo czytelników włoskich - tak o swojej pracy opowiadała Anna Traczewska. 

Zapraszamy do wysłuchania całej załączonej rozmowy z Anną Traczewską, polonijną dziennikarką z Włoch, która w Polskim Radiu odbywała staż w ramach szkolenia zorganizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Uniwersytet Warszawski. Rozmowa Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz.

Polonijni dziennikarze w nowej erze mediów. Sukces pilotażowego programu MSZ i UW

23.06.2025 13:52
Sukcesem zakończył się pierwszy etap pilotażowego szkolenia „Nowe media w organizacjach polonijnych”, przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Uniwersytet Warszawski. To pierwszy taki program. MSZ wspiera media polonijne, bo jest przekonany, że silne media to silna Polonia.

Ważna inicjatywa MSZ i UW skierowana do polonijnych dziennikarzy

24.06.2025 13:12
Sukcesem zakończył się pierwszy etap pilotażowego szkolenia "Nowe Media w organizacjach polonijnych", przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Uniwersytet Warszawski. Szkolenie adresowane było do dziennikarzy polonijnych z kilkunastu krajów świata.

"Praca w radiu jest moją pasją". Spotkanie z Karolem Prabuckim z Radia Darmstadt

02.07.2025 10:00
- Prowadzę audycje w Radiu Darmstadt, natomiast nie jest to jedyne i nawet nie główne moje zajęcie. Zajmuję się tym z pasji. Z zawodu jestem inżynierem i zajmuję się projektowaniem budynków przemysłowych. Do Radia Darmstadt trafiłem w 2020 roku, mniej więcej wtedy, kiedy zaczęła się pandemia - mówi Karol Prabucki, dziennikarz Redakcji Międzynarodowej Radia Darmstadt.

"Polonia musi być aktywna". Spotkanie z Barbarą Czechmeszyńską-Skowron

04.07.2025 12:40
Gościem Polskiego Radia dla Zagranicy jest Barbara Czechmeszyńska-Skowron, dziennikarka polonijna, animatorka życia kulturalnego w Polsce, ale także wśród Polonii włoskiej i  niemieckiej, prezes Fundacji Pokolenia Pokoleniom oraz członek Zarządu Stowarzyszenia Associazione Culturale Insieme.