Redakcja Polska

Trwa 17. edycja konkursu „Być Polakiem”. Joanna Fabisiak zachęca młodych Polaków z całego świata do udziału

11.03.2026 12:33
Dzieci i młodzież polonijna z całego świata mogą wziąć udział w kolejnej edycji międzynarodowego konkursu „Być Polakiem”. To już siedemnasta odsłona inicjatywy organizowanej przez Fundację "Świat na Tak", która od lat pomaga młodym ludziom odkrywać swoje polskie korzenie i rozwijać więź z kulturą oraz historią Polski. O szczegółach tegorocznej edycji w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiedziała prezes fundacji Joanna Fabisiak.
Audio
  • Z Joanną Fabisiak, prezes Fundacji "Świat na Tak", rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Joanna Fabisiak, prezes Fundacji Świat na Tak
Joanna Fabisiak, prezes Fundacji "Świat na Tak"Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Konkurs dla młodych Polaków z całego świata

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży polonijnej i odbywa się w kilku kategoriach wiekowych. Każda z nich ma odrębny temat i formę pracy – od prac plastycznych dla najmłodszych po eseje i projekty filmowe dla starszej młodzieży.

Jednym z tematów tegorocznej edycji jest hasło skierowane do najstarszych uczestników: „Nie pytaj, co Polska zrobiła dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla Polski”.

– To temat dla młodzieży w wieku od 17 do 22 lat. Oni naprawdę chcą bardzo wiele robić dla Polski, dla Polonii czy dla starszego pokolenia Polaków za granicą. Chcemy dać im szansę, aby mogli powiedzieć, co chcą robić i w czym możemy im pomóc – podkreśla Joanna Fabisiak.

Różnorodne tematy i formy prac

Uczestnicy konkursu mogą przygotowywać różnego rodzaju prace. Najmłodsi tworzą prace plastyczne, starsze dzieci i młodzież piszą teksty literackie lub przygotowują projekty filmowe.

Wśród tematów znalazły się m.in.: „Niezwykła przygoda, jaką przeżyłeś w Polsce” – dla najmłodszych uczestników; historia rodzinna z Polską w tle„Polska między tradycją a nowoczesnością” – dla młodzieży w wieku około 16 lat; „Nie pytaj, co Polska zrobiła dla Ciebie…” – dla najstarszych uczestników; temat filmowy: „Być Polakiem – żyć po królewsku, czyli dumnie i godnie”.

Jak podkreśla Joanna Fabisiak, przy ocenie prac najważniejsze są samodzielność i oryginalność.

– Najbardziej cenimy samodzielność. Chodzi o to, aby młodzi ludzie korzystali z informacji, ale potrafili je twórczo przetworzyć. Ważna jest też oryginalność – ten pomysł, który sprawia, że praca zapada w pamięć – mówi prezes Fundacji "Świat na Tak".

Wsparcie nauczycieli i rodziców

Organizatorzy konkursu podkreślają ogromną rolę nauczycieli szkół polonijnych oraz rodziców, którzy wspierają młodych uczestników.

Joanna Fabisiak apeluje jednocześnie do rodziców, wychowujących dzieci za granicą, aby nie rezygnowali z nauki języka polskiego.

– Język jest najważniejszą kotwicą łączącą dziecko z ojczyzną przodków. Nie pozbawiajcie dzieci tego doświadczenia. Wyobraźcie sobie sytuację, kiedy Wasze dziecko pojedzie do dziadków w Polsce i nie będzie mogło się z nimi porozumieć – podkreśla.

Termin zgłoszeń przedłużony

Organizatorzy zdecydowali się przedłużyć termin nadsyłania prac do 22 marca. Decyzja zapadła po apelach nauczycieli szkół polonijnych, m.in. z Niemiec, gdzie ferie zimowe uniemożliwiły uczniom wcześniejsze przygotowanie prac.

– Dostaliśmy wiele próśb o przedłużenie terminu, dlatego zdecydowaliśmy się dać młodzieży więcej czasu – wyjaśnia Joanna Fabisiak.

Gala w Warszawie i nagrody dla laureatów

Laureaci konkursu tradycyjnie zostaną zaproszeni latem do Polski. W lipcu czeka ich kilkudniowy pobyt w Warszawie oraz wycieczka turystyczna – w tym roku na Pomorze.

Uroczysta gala konkursowa odbędzie się 28 lipca w Muzeum Historii Polski w Warszawie. W poprzednich latach finał organizowano na Zamku Królewskim, jednak w tym roku obiekt przechodzi remont.

Podczas pobytu w Polsce uczestnicy będą mogli także odwiedzić Muzeum Pieniądza, co nawiązuje do przypadającej w tym roku rocznicy reformy walutowej przeprowadzonej przez premiera i ekonomistę Władysława Grabskiego.

Autorzy najlepszych prac otrzymają również specjalne pamiątki – wśród nich pozłacaną polską złotówkę.

Wspólna inicjatywa wielu środowisk

Jak podkreśla Joanna Fabisiak, choć Fundacja "Świat na Tak" jest organizatorem konkursu, przedsięwzięcie powstaje dzięki wsparciu wielu osób i instytucji.

– To wspólna praca jurorów, członków komitetu honorowego, patronów oraz sponsorów. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim, którzy wspierają ten konkurs – mówi.

Organizatorzy zachęcają nauczycieli, rodziców oraz młodych Polaków z całego świata do udziału w tegorocznej edycji. Prace można nadsyłać do 22 marca.

 Z Joanną Fabisiak, prezes Fundacji "Świat na Tak", rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.

"Luzofonia": spotkanie z poezją Tomasza Łychowskiego – „syna wielu ojczyzn”

03.03.2026 13:17
Tomasz Łychowski – polsko-brazylijski poeta i malarz z Rio de Janeiro – mimo tysięcy kilometrów dzielących go od ojczyzny, wciąż pozostaje z nami w stałym kontakcie. Choć podróż z Brazylii do Polski wydaje się dziś dla artysty niemożliwa, jego głos wybrzmi podczas tegorocznej "Luzofonii" na Uniwersytecie Śląskim.

Polonia świętuje. Na 86. Amarantowym Balu w Chicago koronę zdobyła Paula Kowalczyk

07.03.2026 18:45
W hotelu Hilton w Chicago odbył się 86. Bal Amarantowy – jedno z najważniejszych wydarzeń charytatywno-towarzyskich Polonii amerykańskiej. Organizowany przez Legion Młodych Polek bal stał się okazją do koronacji Pauli Kowalczyk na tegoroczną Królową. 

Wkrótce gala konkursu „Najpiękniejsza Polka w Ameryce”

09.03.2026 15:51
27 marca 2026 roku odbędzie się finał konkursu „Najpiękniejsza Polka w Ameryce”. To już siódma edycja wydarzenia, które celebruje piękno, kulturę i energię Polonii w Stanach Zjednoczonych.

Konkurs Senat - Polonia 2026 rozstrzygnięty

10.03.2026 13:00
Prezydium Senatu zatwierdziło wyniki pierwszego etapu prestiżowego konkursu „Senat-Polonia 2026”. Wyłoniono realizatorów zadań publicznych w dwóch istotnych obszarach: ochrony dziedzictwa narodowego oraz organizacji światowego zjazdu młodzieży polonijnej.