Redakcja Polska

Polacy na Litwie mogą już wypełnić ankietę dotyczącą narodowości

15.01.2021 09:38
Od piątku 15 stycznia Polacy na Litwie mogą wypełnić specjalną ankietę przygotowaną przez litewski Departament Statystyki. Związane jest to z prowadzonym od początku stycznia w tym kraju spisem powszechnym.
Audio
  • Od dziś litewscy Polacy mogą wypełnić ankietę dotyczącą narodowości. Materiał Kamila Zalewskiego
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.TippaPatt/ Shutterstock

Podczas tegorocznego spisu powszechnego dane mieszkańców Litwy nie są spisywane przez rachmistrzów. Pobierane są automatycznie z oficjalnych rejestrów państwowych. Barbara Charyton z Europejskiej Fundacji Praw Człowieka zwraca uwagę, że nie każdy przedstawiciel mniejszości narodowych na Litwie posiada wpis o swojej narodowości.

- Ankieta służy, by uzupełnić dane statystyczne, aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz tego prawdziwego składu narodowościowego naszego państwa - mówi Polskiemu Radiu Charyton. Chodzi o to, że nie każdy litewski obywatel posiada taki wpis. Brak odpowiedniej adnotacji może dotyczyć osób urodzonych po 1990 roku. Podczas przemian demokratycznych nie wszyscy mieli możliwość, aby w akcie urodzenia wpis się pojawił. - Im więcej osób weźmie udział w ankiecie, tym dokładniejsze będą dane - dodaje Barbara Charyton. Ankieta składa się z czterech pytań, które dotyczą narodowości, języka ojczystego, znajomości języków obcych i wyznawanej wiary. Można ją wypełnić do 17 lutego.

Europejska Fundacja Praw Człowieka od ponad roku alarmuje, że brak wpisu o narodowości może przypadkowo wykazać, że Polacy nie stanowią na Litwie największej mniejszości. Według danych ze spisu powszechnego przeprowadzonego 10 lat temu wynika, że nasi rodacy stanowią prawie 6,6 proc. mieszkańców kraju.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Wilno Polacy za granicą

Polska jednym z krajów, których gospodarka najmniej ucierpiała w czasie pandemii

14.01.2021 13:01
Jak poinformował Eurostat, w listopadzie produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 2,9 procent w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.

Duży potencjał współpracy energetycznej Polski i Izraela

15.01.2021 09:30
Polska i Izrael znajdują się na tej samej ścieżce transformacji energetycznej. Mogą współpracować w tym zakresie dzięki potencjałowi ich firm i pomimo różnic między ich sektorami energetycznymi.

Niskie wyroki, uniewinnienia - tak Niemcy rozliczali swoje zbrodnie wojenne. Debata Instytutu Pileckiego w Berlinie

14.01.2021 15:08
Śledztwa i powojenne procesy przeciwko zbrodniarzom nazistowskim były tematem dyskusji, zorganizowanej przez Instytut Pileckiego w Berlinie. - Problemy prawne i wymiar polityczny stanowią oś do wszystkich rozważań nad skandalem braku powojennej sprawiedliwości - powiedział dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.