Dary przygotowane dzięki wsparciu Fundacji Energa i Fundacji Enea, a także w ramach zbiórki publicznej zostaną przekazane z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia m.in. dzieciom z polskich rodzin w miejscowościach Podborze i Butrymańce.
- Jest to 350 ośmiokilogramowych paczek żywnościowych i dodatkowo 140 plecaków z wyprawkami szkolnymi. Oprócz tego zorganizowaliśmy zbiórkę publiczną i dzięki temu, jak myślę, uda się przygotować dodatkowych 50, a może 60 paczek dla naszych rodaków na Litwie - powiedział prezes Fundacji "Cokolwiek uczyniliście" Witold Wybult.
Wyjaśnił, że w poniedziałek wieczorem wszystkie produkty żywnościowe, w tym zgromadzone w czasie zbiórki prowadzonej m.in. w trzech parafiach i w dwóch szkołach – podstawowej i liceum, zostaną przewiezione do Centrum Edukacji Grupy Orlen w Płocku, a w środę zostaną zapakowane w kartony i wraz z wyprawkami szkolnymi przygotowane do drogi na Litwę.
- Ponieważ będzie to około czterech ton darów, z Płocka pojadą dwa samochody. Pierwszy wyruszy w czwartek rano, a następnego dnia podarunki będą rozwożone już na miejscu do szkół w dwóch miejscowościach – Podborze i Butrymańce – gdzie uczy się razem 135 dzieci. Drugi transport wyjedzie w piątek i dotrze w rejon solecznicki jeszcze tego samego dnia. Paczki te będą tam rozwożone w sobotę - zapowiedział prezes Fundacji "Cokolwiek uczyniliście".
Kolejna akcja
Wybult zaznaczył, że paczki i wyprawki szkolne przygotowane dla Polaków na Wileńszczyźnie zostaną przekazane przez wolontariuszy we współpracy ze Wspólnotą Miłosierdzia Bożego z Solecznik. - To nasza trzecia akcja paczek, a w ogóle piąta inicjatywa skierowana do mieszkańców Wileńszczyzny, gdyż organizowaliśmy w międzyczasie także kolonie dla dzieci. W tych wszystkich działaniach najważniejszy jest kontakt z naszymi rodakami na Litwie, bezpośrednie relacje i przyjaźnie, które są podtrzymywane. Ważne jest też ich poczucie, że o nich pamiętamy, że Polska o nich pamięta - podkreślił prezes.
Wybult dodał, że już niedługo rozpoczną się w Płocku przygotowania do zorganizowania latem przyszłego roku wakacyjnego wypoczynku w tym mieście dla dzieci z rejonu solecznickiego.
Fundacja "Cokolwiek uczyniliście" została powołana w Płocku z inicjatywy i dzięki wsparciu ks. Wojciecha Góralskiego, profesora nauk prawnych, specjalisty prawa kanonicznego, wyznaniowego i konkordatowego, wykładowcy płockiego Wyższego Seminarium Duchownego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który w 1993 r. był jednym z negocjatorów konkordatu.
Fundacja rozpoczęła działalność w czerwcu 2018 r. "w celach dobroczynności oraz kształtowania postaw patriotycznych, społecznych i chrześcijańskich". W 2019 r. zorganizowała po raz pierwszy wakacyjny pobyt w Płocku 50 polskich dzieci z rejonu solecznickiego w ramach zainaugurowanej wówczas akcji "Kolonie Miłosierdzia". W tym roku, inicjatywa została wznowiona, chociaż z uwagi na trwającą pandemię w ograniczonej formule – od 9 do 13 sierpnia na koloniach w Płocku przebywało 14 polskich dzieci wraz z opiekunami.
W 2020 r., w ramach akcji Fundacji "Cokolwiek uczyniliście", z okazji świąt Bożego Narodzenia z Płocka do Solecznik dotarło 370 paczek żywnościowych, a także 100 wyprawek szkolnych i 50 sztuk koców, przy czym dary te zostały kupione dzięki darowiznom Fundacji Orlen i Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
PAP/dad