Redakcja Polska

Związek Polaków na Łotwie świętuje stulecie istnienia

03.09.2022 11:45
Organizacja została powołana 6 sierpnia 1922 roku w Dyneburgu. Nasi rodacy na Łotwie stanowią czwartą pod względem liczby mniejszość narodową.
Audio
  • Związek Polaków na Łotwie świętuje stulecie istnienia [posłuchaj]
  • Stulecie Związku Polaków na Łotwie. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
W Domu Polskim w Dyneburgu otwartta zostanie wystawa honorująca 100-lecie Związku Polaków na Łotwie
W Domu Polskim w Dyneburgu otwartta zostanie wystawa honorująca 100-lecie Związku Polaków na ŁotwieMaris Grunskis/ Shutterstock

Związek Polaków na Łotwie założony sto lat temu był przede wszystkim organizacją polityczną. Istniał krótko, bo przez 9 lat. Został zawieszony przez łotewskie władze, po tym gdy pogorszyły się relacje na linii Ryga-Warszawa.

Dopiero interwencja polskiego rządu rok później doprowadziła do jego reaktywowania, tym razem pod nazwą Polski Związek Narodowy. Został on rozwiązany w 1940 roku, a jego członkowie zostali poddani represjom ze strony ZSRR.

Dopiero pod koniec lat 70. pojawiła się organizacja zrzeszająca Polaków w Rydze - "Polonez". Związek Polaków na Łotwie odnowiony został 14 stycznia 1990 roku.

Od ponad trzech dekad jest to jedyna polska organizacja społeczna, która skupia naszych rodaków w dziewięciu oddziałach, utworzonych na terytorium całego kraju. Związek Polaków na Łotwie opiekuje się polskimi szkołami oraz miejscami pamięci narodowej. 

Dzisiaj w Domu Polskim w Dyneburgu z okazji obchodów stulecia istnienia organizacji zostanie otwarta wystawa "Wytrwać na przekór historii". Jej autorem jest polski dziennikarz i miłośnik Łotwy Tomasz Otocki. Z kolei w Pałacu Kultury odbędzie się koncert "ZPŁ-100", a jutro w kościele Serca Jezusowego zostanie odprawiona uroczysta Msza święta.

Polacy na Łotwie stanowią około dwóch procent mieszkańców. Ich głównym ośrodkiem jest właśnie Dyneburg, gdzie nasi rodacy stanowią tam blisko 15 procent mieszkańców. W mieście działa m.in. Dom Polski oraz Gimnazjum Polskie imienia Józefa Piłsudskiego.

IAR/ks

Lwów: polskie szkoły przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego

30.08.2022 10:56
Mimo trwającej wojny, po wakacjach szkoły na Ukrainie wracają do nauki stacjonarnej. Dotyczy to również polskich placówek oświatowych we Lwowie. Największym wyzwaniem dla szkół będzie zachowanie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli.

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Belgijska Polonia oddała hołd ofiarom

02.09.2022 09:00
W 83. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej Belgijska Polonia zgromadziła się na modlitwie za poległych i pomordowanych. W polonijnej parafii w Brukseli, w kościele Świętej Elżbiety, mszę odprawił ojciec Damian Kopytto, koordynator Duszpasterstwa Polonijnego w Belgii.

Kongres "Kraj - Emigracja". Znajomość ojczystego języka kluczem do poznania dziedzictwa

02.09.2022 15:47
Wśród uczestników Światowego Kongresu "Kraj – Emigracja” jest doktor Bogumiła Żongołłowicz, Polka z Australii, dziennikarka i pisarka, dokumentalistka powojennej Polonii na antypodach.