Redakcja Polska

76. Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto”. Za nami największa impreza Polaków w Czechach

07.08.2023 15:24
Wieczorem w niedzielę w Jabłonkowie na Zaolziu zakończyły się 76. Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto”, największa impreza Polaków w Czechach. Deszcz zmusił organizatorów do korekty programu, ale przez cały dzień przekonywano, że „Gorol” przed wodą się nie chowa.
Górale
GóraleMarcin Szkodzinski/Forum

„Gorolski Święto” rozpoczęło się w piątek. W amfiteatrze w Jabłonkowie występom poszczególnych grup przyglądało się od kilku tysięcy do kilkudziesięciu osób. Na zdecydowany spadek liczby uczestników miała wpływ niedzielna pogoda. Padający przez cały dzień deszcz spowodował, że odwołano tradycyjne występy zespołów na rynku w Jabłonkowie.

Zespoły ubrane w stroje regionalne zrezygnowały z udziału w korowodzie rozpoczynającym się po ekumenicznym nabożeństwie do amfiteatru. Zachowano jednak przejazd wozów alegorycznych, przygotowanych przez poszczególne koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO).

„Niedziela to jest taki bardziej uroczysty dzień” – powiedział  prezes Miejskiego Koła PZKO w Jabłonkowie i wieloletni organizator "Gorolski Święto" Jan Ryłko. „Zapraszamy różnych oficjalnych gości, także sponsorów, żeby pokazać im, gdzie jest to Zaolzie, co ono w ogóle robi. Kto my jesteśmy” – stwierdził.

Z kolei ambasador RP w Pradze Mateusz Gniazdowski ocenił, że „Gorolski Święto" jest świętem "nie tylko Jabłonkowa, nie tylko Śląska Cieszyńskiego, nie tylko "trójstyku" (miejsce, gdzie spotykają się granice Polski, Czech i Słowacji - PAP), nie tylko mieszkańców regionu, ale także wielkim świętem polskiej kultury na tym terenie”.

„To dla nas jest spotkanie. Możemy się długo nie widzieć, ale raz w roku na „Gorola” się spotykamy, rozmawiamy ze sobą i cieszymy się na kolejne spotkania” – zauważył polski lokalny polityk, do niedawna burmistrz położonej na Zaolziu gminy Mosty koło Jabłonkowa Andrzej Niedoba.

Zwrócił także uwagę, że spotkanie ma dla regionu szczególne znaczenie, ponieważ na tym terenie od lat zderzały się różne kultury, wyznania i narodowości. „Spotykali się też ludzie z gór i ci z dolin. Pamiętam jak w szkole średniej wiadomo było, kto jest kto i tak umawialiśmy się na grę w piłkę” – opowiadał.

O spotkaniu mówił także pochodzący z regionu, a mający za sobą zarówno Berlin, Pragę, jak i Warszawę, wspierający Jana Ryłko, jego kuzyn Marian Pijarski. „To jest spotkanie ludzi, którzy zjeżdżają się z różnych zakątków. To miejsce ma swoją magię. Są spory polsko-czeskie lub katolicko-ewangelickie, ale tu mamy pewną linię demarkacyjną. Przez trzy dni wszyscy się kochają, lubią się, a później wracają do swoich zwyczajnych kontekstów” – przyznał i stwierdził, że czeka na kolejne "Gorolski Święto".


PAP/ho

25 lat temu zmarł Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych polskich poetów

28.07.2023 12:30
Autor między innymi cykli poetyckich "Pan Cogito" i "Raport z oblężonego Miasta", a także zbioru esejów "Barbarzyńca w ogrodzie" zmarł 28 lipca 1998 roku.  

Rusza Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

30.07.2023 12:12
Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy i koncerty - to program 9. Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie i Zamościu. To miejsce dla miłośników spotkań wokół języka i literatury, ale też teatru, muzyki i sztuki wizualnej.

Rok Mikołaja Kopernika. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii z wizytą w Molatach na Litwie

05.08.2023 12:23
Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Przypada w nim 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci wielkiego polskiego astronoma. Jest to świetna okazja by lepiej poznać sylwetkę genialnego uczonego, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię“ – jego liczne zainteresowania, dokonania i przełomowe odkrycia naukowe.

Olsztyn: trwają zapisy na kolejny kurs gwary warmińskiej

07.08.2023 15:15
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie przyjmuje zapisy na kolejny kurs gwary warmińskiej. Ci, którzy mają już taki kurs za sobą, mogą odbyć szkolenie dla zaawansowanych. Gwara warmińska została w ostatnich latach ocalona od zapomnienia.