Tegoroczne obchody są też doskonałym pretekstem do opowiedzenia o współczesnych polskich osiągnięciach w dziedzinie astronomii. W związku z tym, Instytut Polski w Wilnie zaprosił na Litwę prawdziwych pasjonatów nauki o ciałach niebieskich, zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii (PTMA). Astronomowie-amatorzy wygłoszą ciekawe wykłady, przeprowadzą dzienne obserwacje Słońca i zorganizują warsztaty dla najmłodszych!
Wszystkich, którzy chcieliby posłuchać o życiu twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, lubią poznawać ciekawostki astronomiczne i obserwować sierpniowe niebo zapraszamy w dniach 12-13 sierpnia do moleckiego obserwatorium astronomicznego na spotkanie z członkami PTMA.
Dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Wilnie z Instytutem Fizyki Teoretycznej i Astronomii Uniwersytetu Wileńskiego i Obserwatorium Astronomicznym w Molatach przedstawiciele PTMA wezmą udział w Europlanet Summer School 2023 „Space missions: ground-based observations and science communication“. Międzynarodowa letnia szkoła badawcza odbędzie się w Molatach w dniach 8-18 sierpnia 2023 r.
Więcej informacji na temat Europlanet Summer School 2023 i program przedsięwzięcia: https:\/\/mao.tfai.vu.lt/europlanet2023.
Mikołaj Kopernik – 550 lat od urodzin Wielkiego Astronoma
Mikołaj Kopernik (1473–1543) jest najbardziej znany jako astronom – twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego i prawdopodobnie pierwszy heliocentryk w Europie od czasów starożytnej Grecji. Autor dzieła „De revolutionibus orbium coelestium“ („O obrotach sfer niebieskich“), przedstawiającego szczegółowo jego wizję Wszechświata. Prace Kopernika – inaczej niż wcześniejsze koncepcje Arystarcha z Samos – dokonały przełomu i wywołały jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – historia i osiągnięcia
PTMA to największe polskie stowarzyszenie skupiające wszystkich zainteresowanych astronomią – zarówno astronomów zawodowych jak i astronomów-amatorów. Zostało założone w 1921 r. w Warszawie i jest jednym z najstarszych stowarzyszeń w Polsce. PTMA posiada 9 sekcji tematyczno-obserwacyjnych oraz aż 19 oddziałów terenowych w największych polskich miastach. Aktualnie łączna liczba członków Towarzystwa przekracza 900 osób. PTMA wydaje razem z Polskim Towarzystwem Astronomicznym dwumiesięcznik „Urania“, który jest poświęcony tematyce astronomicznej.
Warsztaty Bezpiecznej Obserwacji Słońca
Uczestnicy warsztatów poznają zasady bezpiecznej dziennej obserwacji tarczy słonecznej teleskopem LUNT ST 60/500, który został zbudowany specjalnie do tego celu. Teleskop ten wyposażony jest w odpowiedni filtr, działający w zakresie linii widmowej H-alfa, który nie tylko tłumi światło słoneczne, ale też uwidacznia struktury niewidoczne w pełnym zakresie widma światła widzialnego – uczestnicy zaobserwują plamy słoneczne i protuberacje czyli spektakularne wybuchy gazów ponad tarczę Słońca, niejednokrotnie większe od Ziemi. Warsztaty będą również okazją do rozmowy o różnicach w budowie różnych teleskopów i rozwoju optyki na przestrzeni lat.
Źródło: Instytut Polski w Wilnie