Redakcja Polska

25 lat temu zmarł Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych polskich poetów

28.07.2023 12:30
Autor między innymi cykli poetyckich "Pan Cogito" i "Raport z oblężonego Miasta", a także zbioru esejów "Barbarzyńca w ogrodzie" zmarł 28 lipca 1998 roku.  
Audio
  • Mija 25. rocznica śmierci poety Zbigniewa Herberta - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zbigniew Herbert na Rynku Starego Miasta w Warszawie
Zbigniew Herbert na Rynku Starego Miasta w WarszawieFoto: Foto: Andrzej Rybczyński/PAP

Nazywany kronikarzem XX wieku i księciem poetów, Herbert w twórczości odwoływał się do mitologii, historii starożytnej i wzorców klasycznych. Przenosił symbole historyczne do świata współczesnego i przedstawiał ich nową interpretację. Znany z bezkompromisowości pisarz obserwował i komentował ponurą komunistyczną codzienność, bezwzględnie wytykając jej absurdy. Stworzył słynną postać Pana Cogito, który przyglądał się PRL-owskiej rzeczywistości, tak odmiennej od cywilizacji Zachodu. Dla wielu osób był i jest także autorytetem moralnym.

Zbigniew Herbert od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków. Obok serii o Panu Cogito, która na stałe weszła do polskiej kultury, ogromną popularność przyniósł mu zbiór poezji „Raport z oblężonego miasta”, który ukazał się w 1983 roku w Instytucie Literackim w Paryżu.

Poeta angażował się w działalność opozycyjną, bronił strajkujących robotników, działał w Solidarności, a po wprowadzeniu stanu wojennego wspierał opozycję demokratyczną. Był laureatem licznych nagród literackich, między innymi Nagrody Fundacji im. Kościelskich, niemieckiej Nagrody im. Petrarki oraz Literackiej Nagrody Jerozolimy. Do końca życia jego credo brzmiało: bądź wierny, idź. Zbigniew Herbert zmarł w Warszawie 28 lipca 1998 roku. Został pochowany na warszawskich Powązkach.


IAR/ep

"Polska - kraj poetów?" - dyskusja na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

05.02.2023 11:00
O polskiej poezji, w tym twórczości Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, rozmawiali uczestnicy sobotniej dyskusji "Polska - kraj poetów? Porozmawiajmy o polskiej poezji". Spotkanie zorganizowano podczas Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej.

Nagrody Biblioteki Narodowej "Skrzydła Dedala" wręczone

23.03.2023 13:13
Autorka książek dla młodzieży Małgorzata Musierowicz, literaturoznawca profesor Jan Tomkowski oraz publicysta i poeta Piotr Wierzbicki to laureaci za lata 2020, 2021 i 2022.  

140 rocznica śmierci Cypriana Kamila Norwida

23.05.2023 14:56
Jeden z najwybitniejszych polskich poetów zmarł 23 maja 1883 r. w podparyskim przytułku św. Kazimierza. Nierozumiany za życia, po latach został wyniesiony do panteonu polskich wieszczów.

W Wilnie rozpoczął się po raz trzydziesty Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią"

29.05.2023 13:47
W Wilnie rozpoczął się trzydziesty Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią". W tym roku w wydarzeniu biorą udział poeci i przedstawiciele świata polskiej kultury z siedmiu państw.