Wydarzenie odbywać się będzie od 29 września do 1 października w Lublinie oraz w formule online.
Tegoroczna edycja Kongresu poświęcona jest historii mówionej - zapisywaniu indywidualnych ludzkich losów, w których odbija się wielka historia, ale również - nie mniej ciekawa codzienność.
W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Joanna Łuba, wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej mówiła: Organizujemy kongres pod hasłem "Historia na głosy" dlatego ,że archiwa społeczne, które są w centrum zainteresowania naszej instytucji bardzo często podejmują projekty związane z historią mówioną. Co trzecie archiwum społeczne nagrywa i gromadzi takie właśnie relacje dlatego poświęcamy nasz kongres temu tematowi. Chcemy się wymienić doświadczeniami i wzajemnie zainspirować, a także zastanowić nad tym - co zrobić aby tysiące nagrań nie zamilkło w archiwach, jak je upowszechnić, aby były wykorzystywane nie tylko przez samych twórców, ale również naukowców, artystów, dziennikarzy.
Karolina Sakowicz, kierowniczka działu projektów kulturalnych Centrum Archiwistyki Społecznej dodawała: Dziś nie tylko archiwa społeczne realizują nagrania historii mówionej, robi to wiele instytucji kultury nagrywając świadków historii, na przykład pracownicy Stoczni Gdańskiej, czy Fabryki w Żyrardowie zostawili swoje relacje. Podczas kongresu będziemy się w te głosy wsłuchiwać, ale chcemy aby one były dostępne nie tylko dla badaczy i badaczek, ale by trafiły w szerszy obieg kultury. Dlatego na kongresie zaprezentujemy wiele różnych wydarzeń, m.in. spektakl teatralny, ale również wystawy, publikacje, mapy interaktywne.
Kongres to trzy dni wypełnione spotkaniami, warsztatami i prezentacjami. Do uczestnictwa w wydarzeniu i wzajemnej inspiracji zaproszone są nie tylko osoby, które bezpośrednio angażują się w prace archiwów społecznych lub zbierają relacje historii mówionej, lecz wszyscy, którzy chcą rozpocząć zbieranie historii, choćby swoich bliskich czy sąsiadów. W Kongresie można uczestniczyć stacjonarnie, w siedzibie partnera wydarzenia - Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej i na terenie Lublina oraz online. Aby umożliwić udział w wydarzeniu jak największej liczbie uczestników, Centrum Archiwistyki Społecznej przygotowało specjalną platformę internetową kongres.cas.org.pl. Za jej pomocą użytkownicy będą mogli wziąć udział w wydarzeniach Kongresu niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.
Joanna Łuba i Karolina Sakowicz, o V Kongresie Archiwów Społecznych, opowiedziały Marii Wieczorkiewicz.