Polskie Radio
Section05

Jan Józef Kasprzyk

Działali w tajemnicy. 83. rocznica pierwszego zrzutu cichociemnych na teren okupowanej Polski

W 83. rocznicę pierwszego zrzutu cichociemnych na teren okupowanej Polski odbyły się uroczystości przed pomnikiem żołnierzy tej formacji w Warszawie. Polscy żołnierze elitarnej jednostki szkolonej w Wielkiej Brytanii byli przeznaczeni do służby w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, przypomniał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Cichociemni Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Wielka Brytania

80. rocznica akcji bojowej "Kutschera". W Warszawie oddano hołd żołnierzom AK

Z udziałem przedstawicieli władz, kombatantów, wojska i organizacji patriotycznych w Warszawie upamiętniono 80. rocznicę akcji "Kutschera". Po mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego uczestnicy złożyli kwiaty przy pamiątkowym kamieniu, poświęconym żołnierzom AK, którzy wykonali wyrok na dowódcy SS i policji dystryktu warszawskiego, nazywanego "katem Warszawy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony Franz Kutschera zamach II wojna światowa Armia Krajowa Małgorzata Kidawa-Błońska okupacja niemiecka

Bożonarodzeniowe spotkanie dawnych opozycjonistów i kombatantów oraz szefa Urzędu ds. Kombatantów

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk spotkał się z Działaczami Opozycji Antykomunistycznej i Osobami Represjonowanymi z powodów politycznych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Do Warszawy przyjechali przedstawiciele opozycji antykomunistycznej z całego kraju.
Zobacz więcej na temat:  kombatanci represje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych opozycja demokratyczna

Jan Józef Kasprzyk wręczył medale "Pro Patria". Odznaczono pięcioro dziennikarzy IAR

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył pięcioro dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia medalami "Pro Patria". To odznaczenie przyznawane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio historia Polski nagroda IAR POLSKA społeczeństwo

Medal "Pro Patria" dla dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył pięcioro dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia medalami Pro Patria. To odznaczenie przyznawane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach Małgorzata Jędrzejczyk Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych W POLSKIM RADIU HISTORIA

"Walczyliśmy w osamotnieniu". Upamiętniono 193. rocznicę wybuchu powstania listopadowego

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętnił w Warszawie 193. rocznicę wybuchu powstania listopadowego. W Łazienkach Królewskich złożył kwiaty przy popiersiu pułkownika Piotra Wysockiego - działacza niepodległościowego, założyciela i przywódcy spisku podchorążych, inicjatora i uczestnika zrywu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA UdSKiOR powstanie listopadowe historia Polski HISTORIA

Święto Niepodległości. Jan Józef Kasprzyk: to dzień, który powinien łączyć wszystkich Polaków

105 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Nasz kraj po 123 latach niewoli, w wyniku klęski zaborców, mógł w 1918 r. - po zakończeniu pierwszej wojny światowej - powrócić na mapy świata. - 11 listopada to dzień, który powinien łączyć wszystkich Polaków - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada historia Polski społeczeństwo

Święto Niepodległości. Jan Józef Kasprzyk: to dzień, który powinien łączyć wszystkich Polaków

105 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Nasz kraj po 123 latach niewoli, w wyniku klęski zaborców, mógł w 1918 r. - po zakończeniu pierwszej wojny światowej - powrócić na mapy świata. - 11 listopada to dzień, który powinien łączyć wszystkich Polaków - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada historia Polski społeczeństwo POLSKA

"Dopełnia to, na czym zależało Łukaszence i Putinowi". Jan Józef Kasprzyk o filmie Agnieszki Holland

- Atak na polską granicę to przecież scenariusz pisany na Kremlu. Film ma zohydzić polskich obrońców granic i Polskę. Na to nie może być zgody. Nie ma najmniejszego powodu, aby film był chwalony przez tych, którzy dobrze życzą Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Holland granica służby i bezpieczeństwo POLSKA

Litwa: w Bezdanach odsłonięto tablicę upamiętniającą brawurową akcję Józefa Piłsudskiego

W Bezdanach na Wileńszczyźnie odsłonięta została tablica z okazji 115. rocznicy akcji, przeprowadzonej tam przez członków Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Litwa I wojna światowa historia Polski Józef Piłsudski Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych kombatanci Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Nie chcemy obrazów z Lampedusy". Jan Józef Kasprzyk: Polacy w referendum rozstrzygną tę kwestię

Pytanie o przyjmowanie migrantów będzie jednym z pytań referendum zaplanowanego na 15 października. - Jeżeli chcemy, aby obrazy z Lampedusy miały miejsce także nad Wisłą, to w tym momencie zaufajmy tym, którzy narzucają taką wizję Europy - mówił w Polskim Radiu Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  polityka historyczna POLSKA polityka kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie migracja Jerzy Jachowicz

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Kasprzyk: walczyło pokolenie wychowane w kulcie niepodległości

- Kiedy rozmawiamy z powstańcami warszawskimi, to oni przypominają jedną rzecz: "byliśmy pokoleniem, które było wychowane w kulcie niepodległości jako najwyższej wartości, którą może uzyskać człowiek, państwo i naród" - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski POLSKA