Redakcja Polska

Paryż: wkrótce rozpocznie się rozbiórka zabytkowej pracowni Marii Skłodowskiej-Curie

04.01.2024 13:25
Sprawa oburza francuskich obrońców dziedzictwa kulturowego. Działania podejmuje też Ambasada RP we Francji.
Audio
  • Paryż wkrótce rozpocznie się rozbiórka zabytkowej pracowni Marii Skłodowskiej-Curie. Relacja Stefana Foltzera [posłuchaj]
Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie stworzony przez rzeźbiarza z Bielska-Białej Bronisława Krzysztofa.
Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie stworzony przez rzeźbiarza z Bielska-Białej Bronisława Krzysztofa.Shutterstock.com/Wimbdi

Francuskie media podają, że rozbiórka tak zwanego "Pavillon des Sources" - czyli "Pawilonu Źródeł", w którym Maria Skłodowska-Curie przechowywała materiały radioaktywne i przygotowywała je do badań - ma się zacząć 8 stycznia.

Wokół niewielkiego budynku znajduje się ogród stworzony przez polską noblistkę. Całość znajduje się na terenie Instytutu Curie - fundacji zajmującej się badaniem i leczeniem chorób onkologicznych, która na miejscu pawilonu chce wybudować laboratorium dla swoich pracowników. Zdaniem organizacji pracownia nie ma wartości historycznej. 

Projekt oburza stowarzyszenia zajmujące się ochroną dziedzictwa kulturowego w Paryżu. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że sprawą zajmuje się też polska ambasada. Z polskimi dyplomatami we Francji kontaktują się radni Paryża, którzy podnoszą alarm w mediach społecznościowych. Wielu z nich apeluje do francuskiego resortu kultury o wpisanie pawilonu na listę chronionych zabytków.

Głos zabrał też znany historyk Stephane Bern, który często doradza Pałacowi Elizejskiemu w sprawie ochrony zabytków. W wywiadzie dla "Le Figaro" nazwał rozbiórkę pracowni Curii-Skłodowskiej skandalem. Francuski rząd na razie nie komentuje sprawy.

IAR/ks

111 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz drugi otrzymała Nagrodę Nobla

07.11.2022 14:20
Tym razem polska uczona zdobyła ją w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i pracę nad własnościami chemicznymi pierwiastków promieniotwórczych. Dziś także obchodzimy 155 rocznicę urodzin wielkiej Polki.

Biblioteka Polska w Paryżu - pierwsza polska zagraniczna instytucja kultury w całości finansowana przez państwo

11.10.2023 20:41
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w Paryżu umowę o utworzeniu Instytutu Biblioteka Polska. Umowa ta ma zapewnić odpowiednie wsparcie finansowe Bibliotece Polskiej.

120 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz pierwszy otrzymała Nagrodę Nobla

11.12.2023 14:25
120 lat temu, 10 grudnia 1903 roku, uhonorowano ich za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości odkrytym przez Becquerela. Polska uczona, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, została nagrodzona wraz z mężem Piotrem Curie oraz z Henrim Becquerelem