Redakcja Polska

Bractwo Bartne z Augustowa przekazało Swiatłanie Cichanouskiej certyfikat wpisu bartnictwa na listę UNESCO

12.02.2024 12:18
Bractwo Bartne z Augustowa przekazało w Wilnie liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej transgraniczny certyfikat wpisu bartnictwa na listę UNESCO. Bartnictwo jest starą i zapomnianą formą pszczelarstwa leśnego. Zajmuje się nim obecnie garstka ludzi z Polski, Litwy i Białorusi.
Audio
  • Piotr Piłasiewicz z augustowskiego Bractwa Bartnego wyjaśnia, że bartnictwo jest wspólną tradycją Polaków, Litwinów, Białorusinów, a także Ukraińców. Rozmowa Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Aby wyprodukować miód, pszczoły muszą oblecieć miliony kwiatów
Aby wyprodukować miód, pszczoły muszą oblecieć miliony kwiatówShutterstock/Sushaaa

Piotr Piłasiewicz z augustowskiego Bractwa Bartnego wyjaśnia, że bartnictwo jest wspólną tradycją Polaków, Litwinów, Białorusinów, a także Ukraińców. "Postrzegamy je jako transgraniczny element tradycji i dziedzictwa narodów dawnej Rzeczypospolitej" - mówi Polskiemu Radiu.

W 2020 roku kultura bartnicza została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wniosek został złożony przez Polskę i Białoruś. "Jeden z certyfikatów miał być powieszony w Puszczy Nalibockiej na Białorusi, gdzie prowadziliśmy aktywną działalność bartniczą, zanim Aleksander Łukaszenka nie sfałszował wyborów prezydenckich" - dodaje Piotr Piłasiewicz.

Bractwo Bartne uznało jednak, że najlepszym miejscem, gdzie w takim wypadku może trafić ten dokument będzie biuro Swiatłany Cichanouskiej. "Chcielibyśmy wrócić do naszych prac na Białorusi, ale wiadomo, że społeczeństwo obywatelskie obecnie tam nie istnieje, więc będzie to możliwe dopiero po demokratycznych przemianach w tym kraju" - mówi bartnik. Piotr Piłasiewicz dodaje, że obecnie augustowskie Bractwo Bartne współpracuje przede wszystkim ze stroną litewską. "Litwa ma doskonale zachowane tradycje bartnicze, które występują m.in. w Dzukijskim Parku Narodowym" - dodaje. Organizacja stara się też wspierać walczących Ukraińców w formie różnorodnych zbiórek.

Bartnictwo polegało na utrzymywaniu pszczół w barciach, czyli w specjalnych, wydrążonych w drzewach dziuplach. Największy rozwój ta forma pszczelarstwa osiągnęła w XVI i XVII wieku. Jego zanik datuje się na dziewiętnaste stulecie.


IAR/Kamil Zalewski/ho

Instytut Polski w Wilnie rozpoczął promowanie polskiej literatury w mediach społecznościowych

01.02.2024 09:33
Instytut Polski w Wilnie rozpoczął promocję polskiej literatury za pomocą nagrań zamieszczanych w mediach społecznościowych. W ten sposób chce dotrzeć do młodszych odbiorców, aby zachęcić ich do odwiedzania biblioteki działającej przy tej instytucji.

Adam Błaszkiewicz zwycięzcą plebiscytu "Kuriera Wileńskiego" Polak Roku 2023

04.02.2024 16:05
Adam Błaszkiewicz, dyrektor polskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, aktywny działacz społeczny zaangażowany m.in. w działalność harcerską i opiekę nad cmentarzem Rossa został zwycięzcą plebiscytu "Polak Roku 2023". Gala podsumowująca konkurs zorganizowany przez "Kurier Wileński" odbyła się w niedzielę w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Na Litwie ostatni weekend karnawału pod znakiem licznych zabaw zapustowych

10.02.2024 14:23
Na Litwie w ten weekend odbywa się szereg zabaw zapustowych. Zapusty, nazywane tez ostatkami, to ostatni tydzień przed Wielkim Postem, który kończy okres Karnawału

"Gdańsk" w Budapeszcie – tu od dekady Węgrzy spotykają się z polską kulturą

11.02.2024 11:27
Węgrzy są otwarci na inne kultury, a zwłaszcza na polską – twierdzi Marzena Jagielska, która w lutym dziesięć lat temu założyła razem z mężem w Budapeszcie polską księgarnię z małym bistro pod nazwą "Gdańsk". Polak i Węgier to naprawdę dwa bratanki, przynajmniej dopóki nie wmiesza się w to polityka – dodaje.