Redakcja Polska

Polacy w Szwajcarii promują edukację w języku polskim

03.12.2024 11:41
Z fascynacji językiem polskim, naszą historią i kulturą, ale także z chęci integracji Polonii w Szwajcarii, zrodził się pomysł powołania do życia Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, mówiła Polskiemu Radiu dla Zagranicy Gosia Kubat, inicjatorka powstania organizacji, Polka mieszkająca w Szwajcarii.
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Gosią Kubat ze Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, którą do studia Polskiego Radia dla Zagranicy, zaprosiła Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Gosia Kubat w Polskim Radiu
Gosia Kubat w Polskim Radiu Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Pierwszy projekt, zrealizowany w ubiegłym roku przez Instytut okazał się niezwykle udany. Była to konferencja, poświęcona językowi polskiemu i wielojęzyczności. Wzięli w niej udział językoznawcy, ale również pedagodzy, psycholodzy, neurolodzy i oczywiście zainteresowani rodzice, w sumie ponad sto osób.

Gosia Kubat uważa, że dzięki tej konferencji udało się zaktywizować środowisko Polonii szwajcarskiej i zachęcić do kolejnych spotkań. Już w tym roku zorganizowano I Dzień Edukacji Polonii Szwajcarskiej. Oferta była atrakcyjna dla całej rodziny i licznie skorzystali z niej dorośli i dzieci.

Skupianie organizacji polonijnych

Szwajcarski Instytutu Kultury i Edukacji chce być platformą łączącą organizacje polonijne, których w Szwajcarii jest wiele, ale mało o sobie wiedzą. Chce inspirować kolejne działania promujące Polskę w Szwajcarii, ale również integrować żyjącą tam polską społeczność. Używany przez nią język polski jest czynnikiem sprzyjającym tym zamierzeniom.

Dlatego też sukces, jaki odnieśli organizatorzy I Konferencji o Wielojęzyczności zachęcił do kontynuacji tematu. Już na przyszły rok zapowiedziano II Konferencję Edukacyjną w Szwajcarii. Odbędzie się 25 października, a jej temat brzmi: "Edukacja, język polski i komunikacja: trendy, innowacje i wyzwania".

Partnerem w przygotowaniu tej konferencji będzie Uniwersytet we Fryburgu. Nasza rozmówczyni dodawała, że wszystkie dotychczasowe inicjatywy Instytutu spotkały się z dużym zainteresowaniem miasta Zurych, z którym została nawiązana współpraca.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Gosią Kubat z Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacjiktórą do studia Polskiego Radia dla Zagranicy, zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.


Posłuchaj
12:29 Gosia Kubat nowe.mp3 Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Gosią Kubat ze Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, którą do studia Polskiego Radia dla Zagranicy, zaprosiła Maria Wieczorkiewicz

 

Cenne inicjatywy i działania Instytutu Rozwoju Języka Polskiego

21.11.2024 14:31
O potrzebie wspierania polonijnego szkolnictwa i promocji języka polskiego wśród Polonii, o Akademii Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych oraz o innych interesujących inicjatywach podejmowanych przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego mówiła w Polskim Radiu dla Zagranicy jego dyrektorka, doktor Urszula Starakiewicz-Krawczyk.

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" prowadzi ważne dla Polaków w Brazylii inwestycje

29.11.2024 20:45
Przy wielkim zaangażowaniu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", trwa budowa Domu Kultury - Instytutu Pamięci Polskiego Imigranta im. św. Zygmunta Felińskiego w Aurea, remont siedziby Towarzystwa Kulturalnego Abranches w Kurytybie oraz opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy polskiej szkoły w Papanduva.  

Wiceszefowa MEN o Polonii: chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego

30.11.2024 15:30
Chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego. W ten sposób utrzymują polską tożsamość - powiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Zapowiedziała akcję informacyjną skierowaną do Polonii, która ma namawiać rodziców, by zapisywali dzieci do szkół, w których mogą nauczyć się tego języka.