Pod koniec czerwca na wileńskim skwerze im. Moniuszki odbyła się uroczysta inauguracja projektu "udźwiękowienia" pomnika Stanisława Moniuszki. Wybitny polski kompozytor, który osiemnaście lat swego życia spędził w Wilnie, przemówił po litewsku głosem maestro Donatasa Katkusa. W zabawny i nieco rubaszny sposób opowiada on o początkach swojego życia i pracy w Wilnie, o domu Müllerów przy Niemieckiej, swojej wielkiej miłości Aleksandrze, o problemach i długach a także o sukcesach skomponowanych przez niego dzieł. Wszystkich przechodniów kompozytor zaprasza także na ciastka do pobliskiej cukierni. Dzięki inicjatywie Ambasady RP oraz Instytutu Polskiego w Wilnie popiersie Moniuszki przemówiło także po polsku. Turyści mogą także wybrać wersję angielską.
Pomnik Stanisława Moniuszki jest jednym z najstarszych wileńskich pomników. Został on odsłonięty 19 września 1922 r. na skwerze przy wileńskim kościele św. Katarzyny. Widnieje na nim napis: "Stanisławowi Moniuszce ‒ Wilno ‒ MCMXXII". Głównym inicjatorem upamiętnienia znakomitego muzyka i kompozytora, planowanego z okazji 50. rocznicy śmierci Moniuszki, był malarz, grafik i pedagog Ferdynand Ruszczyc.
Żeby posłuchać fascynującej opowieści Stanisława Moniuszki wystarczy zeskanować kod QR znajdujący się na postumencie i wybrać odpowiednią wersję językową. Kompozytor sam do nas zadzwoni.
Projekt został zrealizowany przez Festiwal św. Krzysztofa, Gatvės gyvos, Samorząd m. Wilna, MO muziejus oraz Instytut Polski w Wilnie i Ambasadę RP w Wilnie.
Źródło: Instytut Polski w Wilnie