Legendarną włócznię świętego Maurycego i Szczerbiec - miecz koronacyjny królów polskich - można oglądać na wystawie "Skarby epoki Piastów" na Wawelu. Ekspozycja została przygotowana z okazji 700-lecia koronacji króla Władysława Łokietka, która odbyła się 20 stycznia 1320 r. Wystawa prezentuje ponad 50 dzieł sztuki liturgicznej i zdobniczej z pierwszych wieków polskiej państwowości. Insygnia władzy królewskiej sąsiadują z symbolami władzy duchowej, ukazując fundamenty świata Piastów. Czara włocławska, krzyż z diademów, pamiątki po św. Kindze, a także kobieca korona ze Skarbu ze Środy Śląskiej - takiego pokazu w naszej historii jeszcze nie było - mówi o wystawie jej inicjator prof. Jan Ostrowski.
Panowanie Władysława Łokietka wiąże się z zakończeniem okresu rozbicia dzielnicowego i odrodzeniem Królestwa Polskiego. Wobec czeskich pretensji do polskiego tronu, książę zmienił dotychczasową tradycję i wybrał na miejsce koronacji nie Gniezno, lecz Kraków. Ceremonia odbyła się w katedrze na Wawelu 20 stycznia 1320 roku. Koronę nałożył na głowę Władysława arcybiskup gnieźnieński Janisław. Z okazji 700-lecia koronacji Władysława Łokietka na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja naukowa. Jej uczestnik, historyk prof. Tomasz Jurek przypomina, że koronacja zakończyła ostatecznie okres rozbicia dzielnicowego i urzeczywistniła długo oczekiwane odrodzenie Królestwa.
Wystawa „Skarby epoki Piastów” jest niewielka, ale pokazuje niezwykle cenne pamiątki, szczególnie ważne dla polskiej historii – mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zwiedzający zobaczą na wystawie m.in. krzyż zestawiony z dwóch XIII-wiecznych złotych, misternie zdobionych diademów, należący do najwybitniejszych osiągnięć złotnictwa europejskiego. W gablotach wystawiono także naczynia liturgiczne ufundowane przez Kazimierza Wielkiego, ostatniego Piasta na polskim tronie.
Wystawa "Skarby epoki Piastów" zorganizowana przez Zamek Królewski na Wawelu i parafię archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława potrwa do 19 kwietnia.
IAR/PAP/ep