Redakcja Polska

"Chłopaki z Marsa: Grom - historia przyjaźni". Opowieść o ludziach z pasją

20.06.2020 10:00
Stali się elitą, zostali uznani za najbardziej skutecznych żołnierzy jednostek specjalnych. Nowa książka Navala - weterana GROM-u - to szersze spojrzenie na elitarne polskie ugrupowanie i jego operatorów.
Audio
  • Naval o książce "Chłopaki z Marsa: Grom - historia przyjaźni" [POSŁUCHAJ]
Chłopaki z Marsa: Grom - historia przyjaźni
"Chłopaki z Marsa: Grom - historia przyjaźni"Wydawnictwo Bellona (źr. Youtube)

Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej to jednostka wojskowa Wojsk Specjalnych, sformowana 13 lipca 1990 roku w odpowiedzi na postrzelenie przez terrorystów 30 marca 1990 roku w Bejrucie dwojga Polaków, w odwecie za pomoc polskiego rządu w emigracji Żydów z ZSRR do Izraela.

Zbrodniarz wojenny schwytany tak umiejętnie, że nawet nie spostrzegł, iż jest w potrzasku. Fenomenalny pościg, któremu nie podołali komandosi z Delta Force, więc wyręczyli ich polscy koledzy z GROM-u. A do tego atak na wrogą instalację, który przyniósł naszym "specjalsom" sławę na całym świecie. To między innymi operacje, w których uczestniczyli żołnierze GROM-u.

GROM to nie jest logo, nazwa obiektu, muru czy uzbrojenia. GROM tworzą ludzie, ludzie z ogromną pasją. Naval w swojej nowej książce "Chłopaki z Marsa: Grom - historia przyjaźni" opowiada właśnie o takich ludziach, którzy z pasją, wielkim uporem, determinacją przeszli wewnętrzną przemianę.

Stali się elitą, zostali uznani za najbardziej skutecznych żołnierzy jednostek specjalnych. Ta książka to ukłon w stronę wszystkich tych, którzy przyczynili się do powstania nowej wojskowej jakości w naszym kraju.

"Chłopaki z Marsa" to kolejna już książka Navala, która jest kontynuacją cyklu wspomnień z działań na wodach Zatoki Perskiej i Iraku. Chłopaki z Marsa znowu lądują w Iraku, misja stabilizacyjna przekształca się w brutalną wojnę.

Z Navalem, byłym operatorem jednostki GROM rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: GROM wojsko

Gra komputerowa wśród kanonu lektur nieobowiązkowych? "Gry to polskie okno na świat"

18.06.2020 13:14
Do kanonu lektur nieobowiązkowych ma zostać wpisana gra komputerowa. Chodzi o This War of Mine polskiej firmy 11 bit studios.

"Morskie sprawy". Korespondencja Jerzego Pertka i Lecha Paszkowskiego

19.06.2020 18:03
Nakładem Oficyny Wydawniczej Kucharski w Toruniu ukazał się trzeci tom "Listów z Australii" w opracowaniu dr Bogumiły Żongołłowicz. Tym razem obejmuje on korespondencję  Jerzego  Pertka i Lecha Paszkowskiego.