Podróżni na dworcu Centralnym w Warszawie mogą obejrzeć 14-planszową wystawę „Droga ku wolności”, poświęconą powstawaniu NSZZ „Solidarność”. Ekspozycję przygotowały wspólnie „Tygodnik Solidarność” oraz Narodowe Centrum Kultury.
Wystawa została przygotowana w lekkiej, komiksowej formie, bo – jak podkreślają organizatorzy - istotne jest, by oprócz naukowych opracowań dokumentujących historię "Solidarności" nie zapominać o budowaniu popkulturowego przekazu, skierowanego do pokoleń postsolidarnościowych w Polsce i za granicą. To właśnie "Solidarność" jest najlepiej rozpoznawaną polską marką na świecie. Wystawa przygotowana jest w atrakcyjnej formule – uznał wicepremier Piotr Gliński.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski wyjaśnia, że wystawa przestawia Polaków walczących w podziemiu antykomunistycznym w powojennej Polsce.
Plansze zostały stworzone przez rysownika Krzysztofa Bryneckiego, projektanta licznych okładek „Tygodnika Solidarność”. Autorem scenariusza jest dziennikarz tygodnika Mateusz Kosiński. Opowiadając historię, chciał on podkreślić rolę licznej grupy liderów. - Prezentujemy kilkanaście najważniejszych momentów związanych z Solidarnością i walką o wolną Polskę – tak na wystawę zaprasza Marcin Koziestański z Tygodnika Solidarność.
Wystawę można też obejrzeć na dworcu głównym w Lublinie. - To najlepsza forma dotarcia do młodego pokolenia. Kilka lat temu wydaliśmy popkulturową, komiksową historię lubelskich strajków na kolei - przypomniał zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność Regionu Środkowo-Wschodniego Marek Wątorski.
Wystawa „Droga ku wolności” jest prezentowana jednocześnie na dworcach głównych 4 miast - w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie.
IAR/ep