Redakcja Polska

90. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy, legendarnego kompozytora i pianisty

27.04.2021 13:02
Krzysztof Komeda – właściwie Krzysztof Trzciński – był lekarzem z wykształcenia, muzykiem z pasji i zamiłowania. W trakcie niespełna 38 lat życia i 20 lat aktywnej kariery napisał setki utworów i skomponował muzykę do 65 filmów. Był prekursorem jazzu w Polsce. 
Audio
  • 90. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Ustronie Morskie 1958. Koncert zespołu jazzowego Melomani. Nz. od lewej: Andrzej Trzaskowski, Witold Sobociński, Andrzej Idon Wojciechowski, Krzysztof Trzciński (Komeda) i Jerzy Duduś Matuszkiewicz.
Ustronie Morskie 1958. Koncert zespołu jazzowego Melomani. Nz. od lewej: Andrzej Trzaskowski, Witold Sobociński, Andrzej "Idon" Wojciechowski, Krzysztof Trzciński (Komeda) i Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz.Foto: PAP

Jego muzyka wciąż urzeka. Zmarły przedwcześnie legendarny pianista, jazzman, kompozytor, twórca muzyki filmowej urodził się 27 kwietnia 1931 roku.

To absolutnie wyjątkowa postać na naszej muzycznej scenie - podkreśla dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Paweł Sztompke. W ciągu zaledwie jedenastu lat Krzysztof Komeda stworzył muzykę do ponad 60 filmów, między innymi do „Matni” i „Noża w wodzie” Romana Polańskiego. Drzwi do Hollywood otworzyła mu słynna kołysanka z filmu "Dziecko Rosemary" – przypomina dziennikarz.

Jako kompozytor i muzyk Krzysztof Komeda wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu określanego "polską szkołą jazzu". Stworzony przez artystę "Komeda Sextet" był pierwszą polską grupą jazzową grającą muzykę nowoczesną, a jego nowatorskie wykonania utorowały drogę dla jazzu w naszym kraju. Komeda zilustrował muzycznie między innymi "Niewinnych czarodziejów" Andrzeja Wajdy, "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna i kilka filmów Jerzego Skolimowskiego. Znanym motywem muzycznym autorstwa kompozytora jest też piosenka "Nim wstanie dzień"' z filmu "Prawo i pięść" ze słowami Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Edmunda Fettinga.

Komeda to pseudonim Krzysztofa Trzcińskiego. Artysta  przyjął go w 1956 roku, rok później rozstał się zawodem lekarza. Grał w różnych zespołach, a także w różnych muzycznych konfiguracjach: w trio, kwintecie i w kwartecie, współpracując z wieloma wybitnymi postaciami polskiego jazzu między innymi z Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim i Michałem Urbaniakiem. Płyta "Astigmatic" grupy Komeda Quintet została uznana przez magazyn Jazz Forum za najlepszy album polskiego jazzu wszech czasów.

Ostatnie lata życia Krzysztof Komeda spędził w Hollywood. W grudniu 1968 roku w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi. Po przewiezieniu do kraju 23 kwietnia 1969 r. zmarł z powodu krwiaka mózgu. Miał 38 lat. Został pochowany na warszawskich Powązkach. Jego legenda trwa do dziś.

IAR/ep