W swoich pracach naukowcy z ośrodka sięgają, oprócz tradycyjnych metod archeologicznych, po nowoczesne interdyscyplinarne metody badań. Zależnie od potrzeb i możliwości prowadzone są badania geofizyczne, analizy zdjęć lotniczych i satelitarnych, badania antropologiczne, analizy fizykochemiczne malowideł ściennych, naczyń ceramicznych i metali. Prowadzone są także prace z zakresu konserwacji kamienia oraz odlewy niektórych zabytków. Wszystkie dane archeologiczne opracowywane są komputerowo zarówno w odniesieniu do zabytków ruchomych jak i architektury.
Odkrycia dokonywane przez polskich archeologów na Półwyspie Bałkańskim mają dla współczesnej nauki bardzo duże znaczenie. – W Albanii polskiej ekipie udała się rzecz wręcz sensacyjna – odkryliśmy tam duże, nieznane, za to świetnie zachowane miasto – mówi prof. Piotr Dyczek, kierownik Katedry Archeologii Klasycznej UW oraz dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej.
W tym roku z powodu pandemii nie udało się prowadzić prac na terenie Albanii, natomiast ruszyły pełną parą prace w Czarnogórze i Bułgarii.
O badaniach w bułgarskim Novae oraz czarnogórskim Risan i o niezwykłych odkryciach polskiej ekipy, prof. Piotr Dyczek – archeolog klasyczny, autor prawie 200 prac naukowych, członek m.in. Niemieckiego Instytutu Archeologicznego i międzynarodowych Rad Naukowych Sztuki Rzymskiej i Ceramiki Artystycznej - opowiedział Ewie Plisieckiej.
Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych