Redakcja Polska

Profesor Andrzej Jasiński z wizytą w Wiedniu

04.11.2021 12:12
Z okazji XVIII. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie Instytut Polski w Wiedniu zorganizował dla austriackiej oraz polonijnej publiczności spotkanie z legendą polskiej pianistyki, profesorem Andrzejem Jasińskim.
Wizyta prof. Andrzeja  Jasińskiego w Wiedniu
Wizyta prof. Andrzeja Jasińskiego w WiedniuAutor: Twitter/PLIst_Wien

- To dla naszego Instytutu szczególny zaszczyt móc gościć Pana Profesora w Wiedniu, wybitnego znawcę Fryderyka Chopina oraz wspaniałego pedagoga. Cieszę się tym bardziej, ponieważ przed kilkoma dniami zakończył się w Warszawie Konkurs Chopinowski. Mieliśmy wraz z austriackimi dziennikarzami przyjemność śledzić na miejscu muzyczne zmagania wybitnych pianistów. To było prawdziwe święto muzyki – podkreślił podczas powitania Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego.

Profesor Andrzej Jasiński był nauczycielem wielu wybitnych pianistów m.in. Krystiana Zimermana oraz przyjacielem chociażby Artura Rubinsteina. Przez wiele lat był także jurorem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Podczas wieczoru profesor Jasiński podzielił się z licznie zgormadzoną publicznością ciekawymi anegdotami związanymi z historią samego konkursu oraz z jego przyjaźnią z Krystianem Zimermanem.

Podczas wieczoru dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach, Bernadeta Stańczyk, zaprezentowała Katowice jako Miasto Muzyki UNESCO.  

Spotkaniu towarzyszył wyjątkowy koncert utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Piotra Banasika, absolwenta prof. Jasińskiego, obecnie wykładowcy na Akademii Muzycznej w Katowicach, a także uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

Muzeum Historii Polski zaprasza na wystawę "Enigma. Zagadka rozwiązana"

03.11.2021 16:27
W dniach 9-28 listopada w Galerii Kordegarda w Warszawie będzie prezentowana wystawa poświęcona niemieckiej maszynie szyfrującej odkodowanej przez polskich kryptologów.

Niemcy: Instytut Pileckiego i archiwum krajowe Szlezwik-Holsztyn nawiązały współpracę

04.11.2021 10:33
W kolejnej części organizowanego przez Instytut Pileckiego w Berlinie cyklu "Twierdza Archiwum" zaprezentowano działalność Archiwum Krajowego Szlezwiku-Holsztyna, z którym IP podjął współpracę. W archiwum znajdują się m.in. akta spraw dotyczących zbrodni dokonanych w czasie wojny przez Niemców w Polsce.

Uroczysta premiera filmu "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda Brylskiego

04.11.2021 12:30
Premiera odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Film opowiada tragiczną historię życia polsko-żydowskiego polityka, członka polskiego rządu na uchodźstwie Szmula Zygielbojma, który zginął śmiercią samobójczą.