Redakcja Polska

W sobotę w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się dwunaste Narodowe Czytanie

07.09.2023 11:23
Tegoroczną lekturą będzie "Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Narodowemu Czytaniu – podczas którego co roku w całym kraju, a także za granicą, organizowana jest wspólna lektura klasyki polskiej literatury - co roku patronuje para prezydencka.
Audio
  • Kolejne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę, 9 września w Polsce i za granicą - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Jedna z poprzednich edycji Narodowego Czytania w Parku Saskim w Warszawie
Jedna z poprzednich edycji Narodowego Czytania w Parku Saskim w WarszawieFoto: Marcin Banaszkiewicz / FotoNews / Forum

- Narodowe Czytanie to wielka akcja promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury – podkreśla minister z Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Tegoroczna lektura, czyli „Nad Niemnem” Orzeszkowej, to najpopularniejsza powieść pozytywistycznej pisarki. W formie książki ukazała się w 1888 roku. Została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków, którzy chwalili m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego, "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza i polskie nowele.

Jak co roku Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. W filmie opublikowanym w mediach społecznościowych Andrzej Duda i Agata Konrhauser-Duda zaprezentowali fragment powieści.

- Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – napisał w czerwcu w liście na swojej stronie prezydent Andrzej Duda.

Transmisja inauguracji Narodowego Czytania z udziałem pary prezydenckiej będzie dostępna w internecie na oficjalnej stronie prezydenta, na kanałach Narodowego Centrum Kultury i na portalu Polskiego Radia.

IAR/ep

 

W sobotę odbywa się jedenaste Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza

02.09.2022 12:30
To wydarzenie cieszące się dużą sympatią Polaków, którzy zarówno w kraju, jak i za granicą uczestniczą we wspólnej lekturze klasyki polskiej literatury. W tym roku czytamy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

"Czytanie ma tylko dobre strony". Nowa kampania społeczna Narodowego Centrum Kultury

28.04.2023 13:46
Zachęca ona do czytania w niestandardowy sposób, a jej bohaterami są mole książkowe. Ich perypetie będzie można śledzić w miniserialu, skierowanym do odbiorców w każdym wieku.

"Narodowe Czytanie" w Wilnie. Tegoroczną lekturą jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

07.09.2023 12:46
W Wilnie odbywa się dziś "Narodowe Czytanie". Tradycyjnie w litewskiej stolicy organizowane jest ono na dwa dni przed akcją w Polsce.