Dyrektor Zamku prof. Wojciech Fałkowski powiedział Polskiemu Radiu, że zwiedzający będą mogli jeszcze w tym miesiącu obejrzeć najnowszy muzealny nabytek - rysunek Rafaela. - To uzbrojony rycerz w formie greckiego hoplity, a pokażemy go niebawem w drugiej połowie lutego. Z całą pewnością ten zakup już teraz wzbudza ogromne zainteresowanie w kręgach specjalistów z wielu krajów – podkreślił dyrektor Fałkowski. Rysunek w październiku trafi na ekspozycję "Rafael - piękno renesansu". Będzie to pierwsza w Polsce wystawa dzieł jednego z najwybitniejszych artystów włoskiego renesansu. - Wielkie nazwisko, renesans w najlepszej postaci apogeum, a zarazem pierwsza ekspozycja tego mistrza w historii polskiej muzealnictwa – zaznaczył dyrektor Zamku. Będzie to jednocześnie przypomnienie o wielkiej stracie naszej kultury, czyli skradzionym w czasie II wojny światowej "Portrecie młodzieńca" Rafaela.
Z kolei rok wystawienniczy w marcu rozpocznie prezentacja mniej znanych dzieł Jana Matejki. Kurator ekspozycji Mariusz Klarecki powiedział, że część z nich pochodzi rynku prywatnego, niedostępnego dla szerszej publiczności, a także z Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie. Na wystawę trafi prawie pięćdziesiąt obiektów, zarówno obrazy, jak i rysunki, w tym wiele praz pokazywanych po raz pierwszy publicznie.
Kuratorka wystawy poświęconej Władysławowi Hasiorowi Katarzyna Rogalska wyjaśniała, że będzie ona symbolicznie nawiązywać do pierwszej ekspozycji otwartej w Zamku po jego odbudowie. 50 lat temu, w 1974 r. wystawa prac Hasiora była pierwszą ekspozycją sztuki w odbudowanym Zamku Królewskim. Trwały prace wykończeniowe, a tłumy ludzi oglądało wówczas wystawę w surowych, nieotynkowanych jeszcze murach. - Po pół wieku, w tym samym miejscu chcemy przypomnieć dorobek Hasiora – tłumaczy profesor Fałkowski, a kuratorka Katarzyna Rogalska wyjaśnia, że wystawa będzie symbolicznie nawiązywać do tej pierwszej ekspozycji otwartej w Zamku po jego odbudowie.
Ponadto w tym roku w Zamku Królewskim zaplanowano wystawy: "Włoskie widoki Van Wittela" oraz "Arcydzieła z Muzeum Chanenków w Kijowie". W tym roku otwarte zostaną także dwie nowe ekspozycje stałe - Gabinet Włoski i Gabinet Porcelany oraz odnowiona i wzbogacona o świeżo zrekonstruowaną dekorację hafciarską Sala Tronowa.
2024 rok zwieńczy obchody 50-lecia odbudowy Zamku. Na jesień zaplanowano wielką galę jubileuszową.
IAR/ep