Redakcja Polska

„Nie ma we mnie czarodziejstwa słów”. Wystawa o Czesławie Miłoszu w Senacie

27.06.2024 12:00
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska otworzyła wystawę o Czesławie Miłoszu zatytułowaną „Nie ma we mnie czarodziejstwa słów”. „Jestem dumna, że Senat ustanowił rok 2024 rokiem Czesława Miłosza”. 
Audio
  • Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska otworzyła wystawę o Czesławie Miłoszu zatytułowaną „Nie ma we mnie czarodziejstwa słów”. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Nie ma we mnie czarodziejstwa słów - wystawa Czesława Miłosza - patrona roku 2024
„Nie ma we mnie czarodziejstwa słów” - wystawa Czesława Miłosza - patrona roku 2024 Foto: Kancelaria Senatu/Tomasz Paczos

Marszałek dodała, że „mówimy o poecie, który pięknymi słowami opisuje nasze życie”. „Poeta pamięta. Możesz go zabić - narodzi się nowy” cytując słowa noblisty, marszałek podkreśliła, że to dzięki odwadze takich petów jak Czesław Miłosz inaczej patrzymy na świat. Marszałek przypomniała, że jego twórczość należy do tej, która w czasach komunizmu „miała wielką moc, wielką siłę”.

Marszałek wyraziła nadzieję, że młodzież, która tak licznie odwiedza Senat i Sejm, chociaż na chwilę zatrzyma się i zapozna z tą ekspozycją. „Czytajmy poezje, czytajmy Miłosza, myślmy! – zachęcała marszałek Senatu.

Wystawa prezentowana jest z okazji uchwalenia przez Senat roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza i została przygotowana przez Wydawnictwo „Znak”.

 Przewodniczący Komisji Kultury i Środków przekazu Jerzy Fedorowicz odczytał wiersz „Piosenka o końcu świata”. Karolina Bruchnicka zaprezentowała wiersz „Przedmowa” z tomu „Ocalenie”.

Inicjatorka wystawy senator Halina Bieda wspominała, że w jej młodości Czesław Miłosz był poetą zakazanym, nie wolno było się o nim się uczyć i nie wolno było czytać jego poezji. Dodała, że zmieniło się to dopiero, gdy w 1980 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Czesław Miłosz był poetą, prozaikiem, eseistą, historykiem literatury, tłumaczem, dyplomatą. W latach 1951–1993 przebywał na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych. Uzyskał tytuł profesora Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Spoczywa w Krypcie Zasłużonych na Skałce. Uznawany jest za najwybitniejszego polskiego poetę XX wieku.

 

Źródło: Senat RP/ho

Muzeum Historii Polski wśród najpiękniejszych muzeów świata

21.06.2024 14:45
Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles. Jest to przyznawana od dziesięciu lat prestiżowa nagroda architektoniczna, w tym roku po raz pierwszy w kategorii "muzea" – poinformowało w piątek Muzeum Historii Polski.

5. edycja Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata - 17 nowych wpisów

25.06.2024 12:38
Akt detronizacji cara Mikołaja I, rękopis "Chłopów", dzieła Henryka Warsa, spuścizna Jerzego Kukuczki, zbiór fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet oraz 12. innych dokumentów historycznych trafiło w tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w jej 5. edycji.

Niezrealizowane scenariusze Krzysztofa Kieślowskiego trafią na ekran

28.06.2024 11:00
Niezrealizowane scenariusze Krzysztofa Kieślowskiego trafią na ekran. Wyprodukuje je świętująca w tym roku siedemdziesięciolecie Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Ogłoszono to w 83. rocznicę urodzin mistrza.