Ten zbudowany w 1933 roku budynek przez lata służył obsłudze ruchu emigracyjnego i był miejscem skąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat. Tu łączyło się wiele szlaków wyjazdu z kraju, tu cumowały legendarne polskie transatlantyki na czele z m/s Batory. Emigracyjna historia Gdyni, portowa lokalizacja i monumentalny budynek Dworca Morskiego budują doskonałe ramy dla instytucji, której ambicją jest nadanie historii polskiej emigracji właściwego miejsca w narodowej pamięci.
Muzeum Emigracji w Gdyni jest nowoczesną instytucją kultury, która łączy funkcje wystawiennicze, artystyczne, popularyzatorskie oraz edukacyjne. W budynku działa kino studyjne najnowszej generacji, oraz miejsce dla działań teatralnych, a także archiwum polskich wychodźców. Komputerowa baza emigranckich dziejów gromadzi dokumenty, wspomnienia, zabytki, zapisy audio i wideo. Każdy może podzielić się swoją historią.
Rodzinne pamiątki przekazał Muzeum Emigracji m.in. Chris Niedenthal, światowej sławy fotograf. Jego matka, stenografistka w Polskiej Agencji Fotograficznej, 17 września 1939 r. razem z polskimi władzami przekroczyła rumuńską granicę, a następnie przez Francję dostała się do Londynu, gdzie mieszkała do końca życia.
- W Dworcu Morskim, skąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat, opowiadamy o poruszających doświadczeniach polskich emigrantów z końca XVIII jak i początku XXI wieku. Trudno o lepsze miejsce dla instytucji, która stawia pytania o czas i kierunki emigracji, o jej przyczyny, charakter i dalsze losy emigrantów. Pod adresem Gdynia, Polska 1, łączymy historie ludzi wyjeżdżających z Polski w różnych czasach, do różnych krajów we wspólną, ogólnopolską historię, w najszerszym tego słowa znaczeniu - mówi Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektorka placówki.
Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektorka Muzeum Emigracji w Gdyni
Z Karoliną Grabowicz-Matyjas, dyrektorką Muzeum Emigracji w Gdyni, rozmawiają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
10:29 Muzeum Emigracji w Gdyni.mp3 Muzeum Emigracji w Gdyni to jedyna tego typu placówka w tej części Europy. Z Karoliną Grabowicz-Matyjas, dyrektorką Muzeum Emigracji w Gdyni, rozmawiają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]