Redakcja Polska

W sobotę, w kraju i za granicą, Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego

05.09.2024 14:33
7 września odbędzie się 13. edycja akcji, podczas której w wielu miejscach w Polsce i na świecie prezentowana jest klasyka polskiej literatury. Wydarzeniu – jak co roku – patronuje Para Prezydencka.
Audio
  • O kolejnej edycji Narodowego Czytania mówi minister Wojciech Kolarski [posłuchaj]
Prezydencki minister Wojciech Kolarski
Prezydencki minister Wojciech Kolarski Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu, zapoczątkowana została w 2012 r wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.

W tym roku narodową lekturą jest dramat Kordian wybitnego romantycznego poety Juliusza Słowackiego. Ogłaszając 13. Narodowe Czytanie w czerwcu tego roku prezydent Andrzej Duda przypomniał, że dramat - opowiadający o walce Polaków z caratem - można traktować jako opowieść o naszej współczesności, o tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu.

Juliusz Słowacki jest jednym najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu. Kordian napisany został podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara.

Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. 

O rolę i znaczenie Narodowego Czytania w integrowaniu Polaków w kraju i za granicą prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego zapytała Ewa Plisiecka.

Instytut Polski w Wilnie rozpoczął promowanie polskiej literatury w mediach społecznościowych

01.02.2024 09:33
Instytut Polski w Wilnie rozpoczął promocję polskiej literatury za pomocą nagrań zamieszczanych w mediach społecznościowych. W ten sposób chce dotrzeć do młodszych odbiorców, aby zachęcić ich do odwiedzania biblioteki działającej przy tej instytucji.

Dane napawają optymizmem. Polacy czytają coraz więcej

15.05.2024 13:01
Według aktualnych badań coraz chętniej sięgamy po książki - największy wzrost czytelnictwa obserwuje się wśród młodzieży. Właśnie w celu promowania postaw pro-czytelniczych realizowany jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

W Warszawie ruszają 10. Dni Muzyki Ukraińskiej. Wydarzenie "buduje polsko-ukraińskie mosty"

06.09.2024 13:17
Trzy koncerty z dziełami ukraińskich twórców zostaną wykonane w Warszawie. W najbliższą niedzielę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego rozpoczną się 10. Dni Muzyki Ukraińskiej. Zabrzmią kompozycje Walentyna Sylwestrowa i Wiktora Kosenki.Misją festiwalu jest popularyzacja ukraińskiej muzyki klasycznej w Polsce.

Polskie artystki na międzynarodowym festiwalu komiksu w Brukseli

06.09.2024 16:44
W dniach od 6 do 8 września w Brukseli odbywa się 14. edycja międzynarodowego festiwalu komiksu BD Comic Strip Festival. Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Brukseli w wydarzeniu biorą udział dwie odnoszące spore sukcesy artystki z Polski - Berenika Kołomycka i Joanna Karpowicz.