Redakcja Polska

100 lat temu urodził się Zbigniew Herbert, wybitny poeta, eseista i dramaturg

29.10.2024 13:12
Sto lat temu, 29 października 1924 roku, urodził się Zbigniew Herbert, wybitny poeta, eseista i dramaturg, autor między innymi cykli poetyckich - "Pan Cogito" i "Raport z oblężonego Miasta", dramatów - "Jaskinia filozofów", zbioru esejów "Barbarzyńca w ogrodzie" i tomu prozy "Król mrówek (...)". Jego książki zostały przetłumaczone na blisko 40 języków.
Mural upamiętniający Zbigniewa Herberta na warszawskiej ulicy Tamka
Mural upamiętniający Zbigniewa Herberta na warszawskiej ulicy TamkaKatarzyna Karaś-Wiktorowicz/Polskie Radio

Od końca lat 60. XX wieku należał do grona najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Zmarł w 1998 roku. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego. Herbert w twórczości odwoływał się do mitologii, historii starożytnej i wzorców klasycznych. Przenosił symbole historyczne do świata współczesnego i przedstawiał ich nową interpretację. Wiele jego esejów zostało zainspirowanych podróżami. Najbardziej znanym cyklem poetyckim Zbigniewa Herberta jest "Pan Cogito", którego bohater - obserwator i świadek współczesności - nie może pogodzić się z rzeczywistością i sytuacją w państwie. Pisarz nazwał go tak od myśli Kartezjusza "Cogito ergo sum" - "Myślę, więc jestem".

W jednej z rozmów z Polskim Radiem Zbigniew Herbert tłumaczył, kim jest Cogito:


Posłuchaj
00:19 13283965_2.mp3 Najbardziej znanym cyklem poetyckim Zbigniewa Herberta jest "Pan Cogito"

 

Pan Cogito uosabia człowieka współczesnego, poszukującego własnej tożsamości i drogi życiowej. Oto fragment utworu "Przesłanie Pana Cogito" w interpretacji autora:


Posłuchaj
00:30 13283965_1.mp3 Zbigniew Herbert czyta fragment Pana Cogito

 

W rozmowie z Polskim Radiem w 1981 roku Zbigniew Herbert mówił, że poezja stoi przed tablicą wartości moralnych, a jej zadaniem jest poszukiwanie odpowiedzi na najgłębsze pytania tkwiące w człowieku:


Posłuchaj
00:22 13283965_6.mp3 Zbigniew Herbert mówił, że poezja stoi przed tablicą wartości moralnych (IAR)

 

W wywiadzie dla Polskiego Radia w 1972 roku Zbigniew Herbert powiedział, że pisanie wymaga od twórcy zaangażowania bez reszty:


Posłuchaj
00:15 13283965_5.mp3 Zbigniew Herbert: pisanie wymaga od twórcy zaangażowania bez reszty (IAR)

 

Zafascynowany kulturą śródziemnomorską, pisarz podróżował do Włoch i Grecji, a także do Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W audycji Polskiego Radia w 1981 roku Zbigniew Herbert mówił, że doświadczenia zdobyte podczas podróży są bezcenne. Poeta podkreślił, że ciekawe miejsca, ich atmosfera i tajemniczość odgrywają inspirującą rolę w jego twórczości:


Posłuchaj
00:16 13283965_4.mp3 Poeta podkreślił, że ciekawe miejsca, ich atmosfera i tajemniczość odgrywają inspirującą rolę w jego twórczości (IAR)

 

Zbigniew Herbert, autor dramatów i słuchowisk radiowych, jak "Drugi pokój", "Rekonstrukcja poety" oraz "Lalek", uważał, że istnieje specjalny język "słuchowiska". Pisarz mówił (1974) o swoim rozumieniu sztuki radiowej, w którym mieści się idea "nieobecności" czy "niewidzialności". Zbigniew Herbert uważał, że każdy rodzaj twórczości dopiero wtedy jest cenny i wartościowy, gdy daje odbiorcy pole do wyobraźni.

Śmierć i pośmiertne publikacje

Pisarz zmarł 28 lipca 19998 roku. Pośmiertnie ukazało się drukiem nieznane wcześniej wiersze, eseje, artykuły oraz korespondencja Zbigniewa Herberta. Są to między innymi "Labirynt nad morzem", "Król mrówek (...)" oraz "Mistrz z Delft i inne utwory odnalezione". W 2021 roku we Francji została wydana książka "Zbigniew Herbert i poetyka daru" pod redakcją profesor Brigitte Gautier i Macieja Urbanowskiego. Profesor Brigitte Gautier powiedziała Polskiemu Radiu, że Herbert był poetą odwołującym się do korzeni kultury europejskiej, dlatego jego twórczość jest aktualna, zarówno dziś, jak i w czasach tzw. żelaznej kurtyny.

Pisarz był laureatem ponad 20 wyróżnień literackich, między innymi Nagrody Fundacji im. Kościelskich, niemieckiej Nagrody im. Petrarki oraz Literackiej Nagrody Jerozolimy. Otrzymał także prestiżowy Złoty Mikrofon przyznawany przez Polskie Radio. Rok 2008 oraz 2018, decyzją Sejmu, był obchodzony jako Rok Zbigniewa Herberta. W 2024 w Sienie oraz Orvieto we Włoszech, to jest miastach, które poeta umieścił w esejach z tomu "Barbarzyńca w ogrodzie", Instytut Adama Mickiewicza zainaugurował projekt "Ścieżkami Pana Herberta", stanowiący część obchodów 100. rocznicy urodzin twórcy.


IAR/dad

Komentarze z Polski: amerykańska kampania prezydencka i otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

28.10.2024 17:30
Dziś w programie o wyborach parlamentarnych w Gruzji, które wygrała rządząca partia Gruzińskie Marzenie – proeuropejska opozycja zapowiada, że nie uzna wyników wyborów. Dziś też o kampanii prezydenckiej w USA i mobilizacji kandydatów: Kamali Harris i Donalda Trumpa, o obradach Obywatelskiego Parlamentu Seniorów oraz o wielkim wydarzeniu kulturalnym w Warszawie, czyli o otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zapraszamy do słuchania!

Sensacyjne odkrycie w Nowym Jorku: odnaleziono nieznany walc Chopina [ZOBACZ WIDEO!]

28.10.2024 19:13
Nowojorskie muzeum Morgan Library & Museum poinformowało o sensacyjnym odkryciu – odnaleziono rękopis walca, który najprawdopodobniej wyszedł spod ręki Fryderyka Chopina. Informację jako pierwszy przekazał dziennik "New York Times", a na jego stronie internetowej można już posłuchać utworu w wykonaniu pianisty Lang Langa.