Redakcja Polska

Duże zainteresowanie polską wystawą "Trwałość i Dostępność" podczas Vienna Design Week

30.10.2024 13:02
Podczas tegorocznego Vienna Design Week Instytut Polski w Wiedniu zaprezentował wystawę "Sustainability and Accessibility" ("Trwałość i Dostępność"), powstałą we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Ekspozycja, ciesząca się dużym zainteresowaniem, przedstawiała prace młodych polskich projektantów, które odpowiadają na wyzwania współczesności, takie jak zrównoważony rozwój, świadome użytkowanie produktów i ekologia.
Audio
  • Rozmowa Ewy Plisieckiej z Magdaleną Bielecką z Instytutu Polskiego w Wiedniu [posłuchaj]
Wystaw Trwałość i Dostępność podczas wiedeńskiego Vienna Design Week
Wystaw „Trwałość i Dostępność” podczas wiedeńskiego Vienna Design WeekFoto: PLInst_Wien

Ekspozycja, prezentująca prace studentów i absolwentów ASP wybrane przez Natalię Mecnarowską-Legutko, poruszała kwestie zrównoważonego rozwoju i świadomego podejścia do konsumpcji. Prace zwróciły uwagę międzynarodowej publiczności, w tym ekspertów branży kreatywnej i osób zafascynowanych ekologicznymi innowacjami.


Fot.: Instytut Polski w Wiedniu Fot.: Instytut Polski w Wiedniu

Wystawa stanowiła szeroką panoramę projektów promujących świadome podejście do mody, użytkowania produktów codziennego użytku oraz integracyjnych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach Lange Nacht der Museen (Długa Noc Muzeów) odwiedzający mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z naprawiania odzieży i innych przedmiotów, co stanowiło praktyczną lekcję ekologicznego podejścia – wskazywało na wartość naprawy zamiast wyrzucania i zachęcało do minimalizacji odpadów.


Fot.: Instytut Polski w Wiedniu Fot.: Instytut Polski w Wiedniu

Wśród innowacyjnych projektów znalazły się m.in. terapeutyczne zabawki "Mimozy" wspierające dzieci z zaburzeniami sensorycznymi oraz ekologiczne opakowania na owoce, które odpowiadają na problem nadprodukcji plastiku. Zestaw modularnych instrumentów "Soundset" angażował odwiedzających do eksperymentowania z dźwiękami, rozwijając ich wrażliwość muzyczną. Projekt "Komunikacja – autyzm" stanowił przykład książeczek dla przedszkolaków, opracowanych z myślą o wyciszaniu dzieci i rozwijaniu ich emocjonalności. Inny projekt – "Dłoń w dłoń" – to unikalne opaski wspomagające rehabilitację pacjentów po udarze, które nie tylko wzmacniają ich motorykę, ale również pomagają budować emocjonalne więzi z osobami wspierającymi.


Fot.: Instytut Polski w Wiedniu Fot.: Instytut Polski w Wiedniu

W ramach wystawy zaprezentowano również prototypy ortez, ekologiczne trumny "Mycelio" wykonane z biodegradowalnych materiałów, kampanię "Bezpieczna edukacja" o bezpiecznym korzystaniu z transportu miejskiego oraz modułowe buty stworzone z wykorzystaniem druku 3D. Każdy z projektów odzwierciedlał potrzeby współczesnych odbiorców, promując świadome podejście do produktów i respektowanie środowiska naturalnego.


Fot.: Instytut Polski w Wiedniu Fot.: Instytut Polski w Wiedniu

Ekspozycja "Sustainability and Accessibility" potrwa do 31 października, jednak jej przesłanie sięga znacznie dalej. Jak wskazują twórcy, liczba odwiedzających i ich zaangażowanie w rozmowy na tematekologii i świadomego konsumpcjonizmu stanowią najważniejszy sukces wystawy.

Dzięki tej inicjatywie Instytut Polski w Wiedniu pokazał, że polska sztuka i design mogą odgrywać kluczową rolę w międzynarodowej dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju, stając się inspiracją dla innych.


Instytut Polski w Wiedniu/dad


W Polsce powstanie pierwsza Fabryka Sztucznej Inteligencji. Będzie kosztować co najmniej 69 mln zł

29.10.2024 18:05
We wtorek rząd podjął decyzję o przeznaczeniu blisko 70 mln zł na budowę pierwszej w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji, która powstanie w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra cyfryzacji Dariusza Standerskiego, projekt zostanie zakończony do 2025 roku.

Polskie miejsca pamięci na Białorusi – świadectwa historii pod presją współczesnych wyzwań

30.10.2024 08:23
Na Białorusi znajdują się setki polskich miejsc pamięci – cmentarze, groby powstańców styczniowych, żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej, Armii Krajowej, a także mogiły wybitnych postaci kultury polskiej. Te historyczne miejsca przetrwały dziesięciolecia i stanowią symbol trwałości polskiej pamięci na terenie Białorusi, choć w ostatnich latach ich sytuacja staje się coraz trudniejsza.

MSZ będzie angażował polonijną młodzież i promował postawy obywatelskie wśród Polonii

30.10.2024 11:54
Od przyszłego roku Ministerstwo Spaw Zagranicznych skoncentruje się na zachęcaniu polonijnej młodzieży do przyjazdów do Polski. W wystąpieniu w Senacie dotyczącym polityki polonijnej szef MSZ Radosław Sikorski wskazał, że młodzi ludzie, potomkowie polskich migrantów, otrzymają możliwość odbywania staży zawodowych w Polsce połączonych z nauką języka polskiego. Ma to zachęcić ich do powrotu do Polski.