Redakcja Polska

60 lat temu rozpoczął występy legendarny Kabaret Dudek

13.01.2025 15:53
60 lat temu, 13 stycznia 1965 roku, w Warszawie zainaugurował działalność legendarny Kabaret Dudek. Założony i prowadzony przez Edwarda Dziewońskiego, nosił nazwę od pseudonimu artysty. Kabaret istniał na estradzie w latach 1965-1975 i powtórnie - od 1987 do 1989 roku.
Audio
  • 60 lat temu, 13 stycznia 1965 roku, w Warszawie zainaugurował działalność legendarny Kabaret Dudek. Materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Występ kabaretu Dudek. Na scenie od lewej: Wiesław Michnikowski, Jan Kobuszewski, Wiesław Gołas, 1974 rok.
Występ kabaretu "Dudek". Na scenie od lewej: Wiesław Michnikowski, Jan Kobuszewski, Wiesław Gołas, 1974 rok.PAP/CAF Witold Rozmysłowicz

Przedstawienia w kawiarni Nowy Świat w Warszawie cieszyły się wielkim powodzeniem. Widzów przyciągała inteligentna krytyka otaczającej rzeczywistości, satyra na realia życia w komunistycznym kraju, błyskotliwy humor i sztuka na najwyższym poziomie artystycznym. Kabaret zasłynął takimi skeczami, jak: "Sęk", "Ucz się, Jasiu" czy "Inkasent", a także piosenkami - "W Polskę idziemy", "W co się bawić", "Ballada o Dzikim Zachodzie". Zespół wielokrotnie podróżował po świecie, dając występy dla Polonii, między innymi w Stanach Zjednoczonych.

W ciągu 10 lat Dudek dał tysiąc przedstawień, na które złożyło się 200 skeczy, monologów i piosenek. Kilkadziesiąt lat natomiast funkcjonowały w obiegu społecznym cytaty z kabaretu, między innymi "Wężykiem, Jasiu, wężykiem!" albo: "Ale kto mówi? - Jeżeli nie Kuba, moje nazwisko panu nic nie powie...".

W kabarecie występowali znakomici artyści. Główną "piątkę" tworzyli: Irena Kwiatkowska, Edward Dziewoński, Wiesław Gołas, Jan Kobuszewski i Wiesław Michnikowski. Gwiazdami byli także - Barbara Krafftówna, Magdalena Zawadzka, Wieńczysław Gliński, Bogumił Kobiela i Wojciech Pokora.

Teksty dla Dudka przygotowywali między innymi: Wojciech Młynarski, Stanisław Tym, Agnieszka Osiecka, Stefania Grodzieńska, Marian Hemar, Sławomir Mrożek, Julian Tuwim oraz Jeremi Przybora.

Autorem kabaretowego logo, afiszów i biletów był karykaturzysta Eryk Lipiński. Nad sceną w kawiarni Nowy Świat wisiał napis "Upupa epops" - łaciński termin oznaczający dudka, czyli gatunek ptaka.

W 1987 roku Edward Dziewoński próbował wznowić działalność Kabaretu, jednak mimo zmienionej formuły i obsady poszerzonej o aktorów młodszej generacji, przedsięwzięcie nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Dwa lata później Dudek definitywnie zakończył działalność.


IAR/ho


Najsilniejszy paszport na świecie? Polska w pierwszej dziesiątce

11.01.2025 16:33
Singapurski paszport znalazł się na szczycie listy najsilniejszych dokumentów podróży na świecie – wynika z rankingu Henley Passport Index. Jego posiadacze mogą podróżować bezwizowo do 195 z 227 krajów. Polski paszport zajął siódme miejsce i pozwala na wyjazd bez wiz do 188 państw.

Rakieta V-2 głównym eksponatem powstającego muzeum II wojny światowej w Kaliszu

11.01.2025 16:55
W Kaliszu powstaje muzeum II światowej. Głównym eksponatem ma być rakieta V-2, zwana cudowną bronią Hitlera – powiedział w sobotę prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar” Przemysław Kurowiak.

Litwa obchodzi Dzień Obrońców Wolności na pamiątkę tragicznych zdarzeń spod wieży telewizyjnej

13.01.2025 09:51
Litwa obchodzi Dzień Obrońców Wolności na pamiątkę wydarzeń z 1991 roku, kiedy to pod wileńską wieżą telewizyjną żołnierze radzieccy zabili czternaście osób. W niedzielę wieczorem w litewskiej stolicy zapłonęły ogniska pamięci. Centralne obchody Dnia Wolności odbędą się po południu.

Wilno: regalia królewskie władców Polski i Litwy zostaną wpisane do rejestru wartości kulturowych

13.01.2025 11:05
Regalia królewskie władców Polski i Litwy znalezione niedawno w wileńskiej Katedrze zostaną wpisane do rejestru wartości kulturowych Republiki Litewskiej. Sensacyjnego znaleziska dokonano w grudniu. W zeszłym tygodniu poinformowała o nim archidiecezja wileńska.