Zakupiony pod koniec 2024 r. autograf jest szczególnie ważną częścią dziedzictwa Chopinowskiego i jednym z najcenniejszych autografów muzycznych kompozytora w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina. Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener podkreśla, że to wyjątkowy nabytek. Cały proces zakupu rozpoczął się w 2021 r. "W czasie trwania poprzedniego Konkursu Chopinowskiego po raz pierwszy dostałem informację, że potencjalnie jest możliwy do nabycia jeden z ważnych rękopisów Chopina – wyjaśnił Artur Szklener.
Rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina należą do najcenniejszych i najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów obiektów na świecie. Możliwość ich zakupu zdarza się niezwykle rzadko. Obiekty tej klasy co autograf Ballady f-moll pojawiają się na rynku kolekcjonerskim raz na 10-15 lat. Podczas konferencji prasowej poświęconej prezentacji rękopisu szefowa resortu kultury Hanna Wróblewska powiedziała o nowym nabytku muzeum Chopina: to jest prawdziwe, choć zdarza się w przypadku rękopisów Chopina bardzo rzadko. Minister podkreśliła też, jak ważny jest to moment. - Cieszy nie tylko to, że zbiory polskie są wzbogacane, ale też że popatrzyłam, jak profesjonalnie, jak dokładnie, z wielkim szacunkiem przeprowadzono cały proces pozyskiwania tego dzieła – dodała Hanna Wróblewska.
Balladę f-moll op. 52 komponował Chopin w roku 1842 podczas pobytu w Nohant, ukończył zaś po powrocie do Paryża. Była to ostatnia z czterech ballad wybitnego polskiego kompozytora. Prawdopodobnie została zainspirowana balladami Adama Mickiewicza, choć nie zostało to udowodnione.
Rękopis pierwszej, niepublikowanej wersji ballady f-moll op.52 będzie można do niedzieli oglądać na specjalnym pokazie w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponownie będzie dostępny w Muzeum na wystawie „Życie romantyczne. Chopin, Scheffer, Delacroix, Sand” od 12 czerwca do końca października - mówi Seweryn Kuter, kustosz Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
ep/IAR